2022 FANA World Cup qualification

From Fantasipedia
Jump to navigation Jump to search
2022 FANA World Cup qualification
Tournament details
DatesNovember 2021 – April 2022
Teams126 (from 7 confederations)
← 2021
2023 →

The 2022 FANA World Cup qualification process is a series of tournaments organized by the seven FANA confederations to decide the 48 nations that will compete in the 2022 FANA World Cup. 114 countries across seven confederations competed in the qualifying process. The qualifying process took place between November 2021 and April 2022. The qualification process also determined the countries which will get a chance at the inter-confederation play offs.

In addition to determining the qualifiers for the 2022 FANA World Cup, the qualification process also determined the qualifiers to the knock-out stages, otherwise known as the regional cups, which are held in one host country of each confederation. These are held independently from the initial qualifying process, and are expected to be held in March to May 2022, in the host countries of (TBA) (UWFA), (TBA) (FCS), (TBA) (NFC), (TBA) (KFASS), (TBA) (COSSAF), (TBA) (CLF) and (TBA) (LTFC).

Qualified teams[edit]

Status of countries with respect to 2022 FANA World Cup:
Team has qualified for World Cup
Team can qualify
Team eliminated with games still to play
Team eliminated
Team was suspended
Country not a FANA member
Team Method of
qualification
Date of
qualification
Finals
appearance
Last
appearance
Consecutive
finals
appearances
Previous best
performance
 Ximbala CLF Group A Top 2 24 January 2022 3rd 2021 3 Quarter-finals (2020)
 Kalimann CLF Group A Top 2 24 January 2022 2nd 2020 1 Group Stage (2020)
 Jarea FCS Group B 1st Place 25 January 2022 8th 2021 8 Runners-up (2015)
 Hansaaria FCS Group D Top 2 25 January 2022 3rd 2021 3 Winners (2020)
 Sirenforest FCS Group D Top 2 25 January 2022 4th 2021 6 Round of 16 (2020)
 Dýria NFC Group A Top 2 2 February 2022 8th 2021 8 Third place (2021)
 Pashlanahuy KFASS Group C Top 2 3 February 2022 4th 2017 3 Round of 16 (2016)
 Zylofonija CLF Group C 1st Place 7 February 2022 5th 2021 4 Quarter-finals (2021)
 Ninelie FCS Group A Top 2 8 February 2022 6th 2021 5 Round of 32 (2020, 2021)
 Corzazjan FCS Group A Top 2 8 February 2022 3rd 2019 1 Round of 16 (2018, 2019)
 Torlova FCS Group C 1st Place 8 February 2022 5th 2021 5 Runner-up (2021)
 Alkyria FCS Group C 2nd Place 8 February 2022 3rd 2018 1 Quarter-finals (2017)
 Lidonia NFC Group B Top 2 9 February 2022 6th 2021 5 Runner-up (2017, 2019)
 Lanovina NFC Group C Top 2 9 February 2022 7th 2021 3 Round of 16 (2015)
 Neocastria KFASS Group A Top 2 10 February 2022 3rd 2021 2 Round of 16 (2021)
 Pohunskia KFASS Group B Top 2 10 February 2022 5th 2021 2 Round of 16 (2018)
 Wedse KFASS Group B Top 2 10 February 2022 5th 2021 4 Fourth place (2019)
 Niolskiaj KFASS Group C Top 2 10 February 2022 5th 2021 4 Winners (2018)
 Qasentria COSSAF Group A Top 2 11 February 2022 4th 2021 3 Quarter-finals (2021)
 Sovarasma UWFA Group B Top 2 12 February 2022 1st 1
 Aquia CLF Group B 1st Place 14 February 2022 7th 2021 6 Winners (2019)
 Kazkya CLF Group C 2nd Place 14 February 2022 4th 2021 3 Round of 32 (2021)
 Gasandae FCS Group B 2nd Place 15 February 2022 2nd 2021 1 Group stage (2021)
 Flírskmasto KFASS Group A Top 2 17 February 2022 7th 2021 6 Round of 16 (2017, 2018)
 Namimori COSSAF Group B 1st Place 18 February 2022 5th 2021 5 Round of 16 (2018, 2019, 2021)
 Llort COSSAF Group C 1st Place 18 February 2022 5th 2021 5 Third place (2019)
 United States of Eldance UWFA Group A 1st Place 19 February 2022 8th 2021 7 Winners (2017)
 Sincuerello LTFC Group B Top 2 20 February 2022 5th 2021 4 Fourth place (2020)
 Hwaesonna LTFC Group B Top 2 20 February 2022 5th 2021 4 Quarter-finals (2019)
 Shinkoyu COSSAF Group C 2nd Place 25 February 2022 2nd 2018 1 Group stage (2018)
 Drevona NFC Group A 2nd Place 2 March 2022 5th 2021 5 Runner-up (2020)
 Sylvan NFC Group B 2nd Place 2 March 2022 4th 2021 2 Group stage (2018, 2019, 2021)
 Fordia NFC Group A 2nd Place 2 March 2022 8th 2021 8 Winners (2021)
 Decoria NFC Best 3rd Place 2 March 2022 5th 2021 5 Quarter-finals (2017)
 Trivania UWFA Group C 2nd Place 5 March 2022 3rd 2019 1 Round of 16 (2017)
 Vacansa UWFA Group C 1st Place 5 March 2022 4th 2021 4 Round of 32 (2020)
 Evergreen UWFA Group D 1st Place 5 March 2022 8th 2021 8 Third place (2015)
 Freyhurst UWFA Group E 1st Place 5 March 2022 3rd 2021 3 Third place (2019)
 Demacia UWFA Group E 2nd Place 5 March 2022 3rd 2018 1 Quarter-finals (2018)
 Hikyoto COSSAF Group B 2nd Place 11 March 2022 2nd 2020 1 Group stage (2020)
 Lakadamia LTFC Group A 1st Place 13 March 2022 7th 2021 4 Quarter-finals (2016, 2017)
 Panguil LTFC Group A 2nd Place 13 March 2022 1st 1
 Scandavia UWFA Group B 2nd Place 19 March 2022 8th 2021 8 Winners (2016)
 Frootania UWFA Group D 2nd Place 19 March 2022 5th 2021 2 Round of 16 (2021)
 Prunia NFC v UWFA play-off winner 2 April 2022 8th 2021 8 Winners (2015)
 De Vremdspongeln KFASS v FCS play-off winner 2 April 2022 4th 2021 3 Round of 32 (2020)
 Glaiola CLF Replacement 18 May 2022 3rd 2021 3 Group Stage (2020, 2021)
 Juliana COSSAF Replacement 18 May 2022 2nd 2020 1 Round of 32 (2020)

Qualification process[edit]

All FANA member associations, of which there are currently 126, are eligible to enter qualification. The reigning champions, Fordia, will go through the qualifying stages as normal.

The allocation of slots for each confederation was discussed and finalized by the FANA Executive Committee shortly after the 2021 FANA World Cup. They decided to use this allocation:

  • UWFA (Central & South Wulfor): 9.5
  • FCS (Central & South Sakoda): 8.5
  • NFC (North Wulfor & North Sakoda): 7.5
  • KFASS (North Serica): 6.5
  • COSSAF (South Serica): 6
  • CLF (Latinica): 6
  • LTFC (Lakadasia & Tritonia): 4

Summary of qualification[edit]

FANA Confederations labelled.png
Confederation Available slots in finals Teams started Teams eliminated Teams qualified Qualifying start date Qualifying end date
UWFA 9.5 29 - - 4 December 2021 April 2022
FCS 8.5 21 12 8 30 November 2021 15 February 2022
NFC 7.5 18 - - 1 December 2021 April 2022
KFASS 6.5 16 - - 2 December 2021 April 2022
COSSAF 6 15 - - 3 December 2021 11 March 2022
CLF 6 15 9 6 29 November 2021 21 February 2022
LTFC 4 12 - - 5 December 2021 13 March 2022
Total 48 126 - - 29 November 2021 April 2022

Confederation qualification[edit]

The format of all the confederation qualifications were revealed on 19 October 2020. It was also announced that all confederations would tie their FANA qualification process to their regional cups. Compared to 2021, it was made mandatory that all confederations have either groups of 5 or 6 Countries, to avoid giving disavantage to the countries that would be placed in said groups if 4. Also, with the addition of friendlies, all countries will be playing 10 Matches, either 10 Qualifications matches or 8 Qualifications matches and 2 Friendly matches.

CLF[edit]

The qualifying format for the 15 CLF nations was confirmed to be the following:

  • First round (group stage): The 15 CLF teams were divided into 3 groups (3 groups of 5) to play home-and-away round-robin matches. The top 2 of each group qualified for the 2022 FANA World Cup as well as the bracket stage Latinican Cup. The two best 3rd places also qualified to the bracket stage of the Latinican Cup.

Final positions[edit]

Pos Team Pld Pts
1  Ximbala 8 24
2  Kalimann 8 18
3  Pacifica 8 7
4  New Union 8 6
5  Vradiazi 8 4
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Aquia 8 18
2  Angostura 8 13
3  Glaiola 8 11
4  Whenua Wai 8 10
5  Onduria 8 4
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Zylofonija 8 24
2  Kazkya 8 14
3  Ka'a and Kehbe 8 10
4  Tsikinia 8 4
5  Ainigma 8 4
Source: FANA

COSSAF[edit]

The qualifying format for the 15 COSSAF nations was confirmed to be the following:

  • First round (group stage): The 15 COSSAF teams were divided into 5 groups (3 groups of 5) to play home-and-away round-robin matches. The top 2 of each group qualified for the 2022 FANA World Cup as well as the bracket stage South Serican Cup. The two best 3rd places also qualified to the bracket stage of the South Serican Cup.

Final positions[edit]

Pos Team Pld Pts
1  Qasentria 8 22
2  Yster 8 15
3  Saint Vittoria 8 10
4  Werdiana 8 5
5  Amelia 8 4
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Namimori 8 21
2  Hikyoto 8 14
3  Juliana 8 13
4  Yeukiwan 8 7
5  Takimorujin 8 2
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Llort 8 21
2  Shinkoyu 8 16
3  Kuwiang 8 11
4  Katsyria 8 7
5  Suuher 8 3
Source: FANA

FCS[edit]

The qualifying format for the 21 FCS nations was confirmed to be the following:

  • First round (group stage): The 21 FCS teams were divided into 4 groups (1 group of 6 and 3 groups of 5) to play home-and-away round-robin matches. The top 2 of each group qualified for the 2022 FANA World Cup as well as the bracket stage Sakodan Cup. The best 3rd place qualified to the inter-confederation play-offs, while the other 3rd places qualified to the bracket stage of the Sakodan Cup.

Final positions[edit]

Pos Team Pld Pts
1  Ninelie 10 25
2  Corzazjan 10 21
3  Te Ao 10 16
4  Kaminaria 10 11
5  Baesnia 10 10
6  Bregana 10 3
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Jarea 8 24
2  Gasandae 8 16
3  Moly-Boronia 8 11
4  Beklium 8 5
5  Ahktora 8 1
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Torlova 8 20
2  Alkyria 8 14
3  Breavania 8 12
4  Boninbourg 8 6
5  Manhario 8 2
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Sirenforest 8 19
2  Hansaaria 8 19
3  Kayania 8 9
4  Taslana 8 5
5  Inotyol 8 3
Source: FANA

KFASS[edit]

The qualifying format for the 16 KFASS nations was confirmed to be the following:

  • First round (group stage): The 16 KFASS teams were divided into 3 groups (1 group of 6 and 2 groups of 5) to play home-and-away round-robin matches. The top 2 of each group qualified for the 2022 FANA World Cup as well as the bracket stage North Serican Cup. The best 3rd place qualified to the inter-confederation play-offs and the North Serican Cup, along the second best 3rd place.

Final positions[edit]

Pos Team Pld Pts
1  Flírskmasto 10 25
2  Neocastria 10 23
3  Temilosk 10 14
4  Ermy 10 13
5  Loutreniye 10 10
6  Golden Land 10 1
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Wedse 8 21
2  Pohunskia 8 18
3  Sydanmaa 8 10
4  Khorizem 8 7
5  Marsia 8 3
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Niolskiaj 8 21
2  Pashlanahuy 8 18
3  De Vremdspongeln 8 10
4  Maronesia 8 5
5  Equaland 8 4
Source: FANA

LTFC[edit]

The qualifying format for the 12 LTFC nations was confirmed to be the following:

  • First round (group stage): The 12 LTFC teams were divided into 2 groups of 6 to play home-and-away round-robin matches. The top 2 of each group qualified for the 2022 FANA World Cup as well as the bracket stage Lakadasian and Tritonian Cup.

Final positions[edit]

Pos Team Pld Pts
1  Lakadamia 10 19
2  Panguil 10 18
3  Glacea 10 17
4  Alchten 10 13
5  Mokuwaena 10 13
6  Achróa 10 4
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Sincuerello 10 25
2  Hwaesonna 9 20
3  Ruria 10 13
4  Viraywa 10 12
5  Maharlika 10 7
6  The White Havens 10 4
Source: FANA

NFC[edit]

The qualifying format for the 18 NFC nations was confirmed to be the following:

  • First round (group stage): The 18 NFC teams were divided into 3 groups of 6 to play home-and-away round-robin matches. The top 2 of each group aswell as the best 3rd place qualified for the 2022 FANA World Cup as well as the bracket stage Northern Cup. The second best 3rd place qualified to the inter-confederation play-offs.

Final positions[edit]

Pos Team Pld Pts
1  Dýria 10 21
2  Drevona 10 19
3  Shkeera 10 19
4  Ruyjin Republic 10 17
5  Atlandia 10 6
6  Vikyirie 10 2
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Lidonia 10 24
2  Sylvan 10 22
3  Levalle 10 17
4  Asgreeb 10 12
5  Orangina 10 5
6  Zakaslovia 10 5
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Lanovina 10 23
2  Fordia 10 20
3  Decoria 10 19
4  Fyor 10 16
5  Danskanksova 10 6
6  Kingdovania 10 1
Source: FANA

UWFA[edit]

The qualifying format for the 29 UWFA nations was confirmed to be the following:

  • First round (group stage): The 29 UWFA teams were divided into 5 groups (4 groups of 6 and 1 group of 5) to play home-and-away round-robin matches. The top 2 of each group qualified for the 2022 FANA World Cup as well as the bracket stage Wuflorian Cup. The worst placed runner-up advanced to the inter-confederation play-offs.

Final positions[edit]

Pos Team Pld Pts
1  United States of Eldance 10 27
2  Prunia 10 16
3  Vihorlat 10 16
4  Muccania 10 14
5  Harish Islands 10 10
6  Tsytria 10 4
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Sovarasma 10 26
2  Scandavia 10 20
3  Foxtavia 10 16
4  Ulikana 10 10
5  Pecunia 10 10
6  Moowaus 10 1
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Vacansa 10 26
2  Trivania 10 25
3  Florea 10 16
4  Lab Rador 10 9
5  Lucreania 10 6
6  Wyvernbourne 10 5
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Evergreen 10 26
2  Frootania 10 22
3  Ydiwealth 10 17
4  Tremenoria 10 14
5  Eda 10 4
6  Glaray 10 3
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Freyhurst 8 20
2  Demacia 8 15
3  Khamatin 8 13
4  Dorma 8 7
5  Kerwan 8 1
Source: FANA

Inter-confederation play-offs[edit]

NFC vs UWFA[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Shkeera  0–4  Prunia 0–2 4-0

KFASS vs FCS[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
De Vremdspongeln  5–3  Breavania 1–3 4-0

See also[edit]

Template:2022 FANA World Cup