2021 FANA World Cup

From Fantasipedia
Jump to navigation Jump to search
2021 FANA World Cup
2021 FANAワールドカップ 並鳥杏
2021 FANA Waarudo Kappu Namitoriansu
Namisentria 2021 logo.jpg
Tournament details
Host countryNamimori
Qasentria
Dates25 September - 24 October 2021
Teams48 (from 7 confederations)
Venue(s)16 (in 15 host cities)
Final positions
Champions Fordia (1st title)
Runners-up Torlova
Third place Dýria
Fourth place Aquia
Tournament statistics
Matches played104
Goals scored283 (2.72 per match)
Top scorer(s)Dýria Nóe Ó hÁodhagan
(13 goals)
Best player(s)Dýria Nóe Ó hÁodhagan
Best young playerQasentria Sylvain Hayle
Best goalkeeperFordia Augustin Auernheimer
Fair play award Prunia
2020
2022

The 2021 FANA World Cup was the seventh FANA World Cup, the annual international men's football championship contested by the national football teams of the member associations of FANA. The tournament was jointly hosted by 15 host cities across 2 different countries – Namimori and Qasentria, also known as "Namisentria". This is also the first time for COSSAF member states and the second time for ASS member states to organize the event, after Wedse in 2019

The 2020 World Cup saw the tournament expand from 32 to 48 teams.

Host selection[edit]

Contrary to previous years, FANA decided to select the host among the qualified nations from the regional qualification rounds, which concluded in April. The host was selected among the interested nations that qualified to the World Cup.

The bidding for the 2020 FANA World Cup started in March 2021 with the national associations having until 18 April 2021 to register their interest in hosting the event. A total of three biddings were submitted to FANA for the hosting of the event.

The members of FANA started voting on the hosts of the event on 13 June 2021. The results were unveiled on 23 June 2021, with the Namisentrian bid securing the hosting rights for the event, while the Ximbalan/Ulikanan bid came in second.

The voting results were:

2021 FANA bidding
Bidders Result
Votes %
Namisentria 27 77.14%
Ximbala / Ulikana 5 14.29%
Jarea 3 8.57%

Qualification[edit]

The allocation of slots for each confederation was discussed by the FANA Executive Committee in September 2020 after the FANA Congress. The committee decided that the allocation used in 2020 would be slightly modified for this year's tournament. The slot allocation was the following:

  • UWFA (South and Central Wulfor): 9.5
  • FCS (South and Central Sakoda): 8.5
  • NFC (North Sakoda and Wulfor): 8.5
  • KFASS (North Serica): 6
  • COSSAF (South Serica): 6
  • CLF (Latinica): 6
  • LTFC (Lakadasia and Tritonia): 3.5

Teams[edit]

For the first time in the history of the FANA World Cup, all eligible nations—the 114 FANA member associations applied to enter the qualifying process. Wiltence was later disqualified during the qualification tournament. Places in the tournament were allocated to continental confederations. Several confederations saw either a reduction or increase in their number of allocated places in the tournament. The first qualification game, between Aquia and Angostura, began in Rio de Fevereiro on 30 November 2020 as part of the CLF's qualification,

Of the 48 nations qualified to play at the 2021 FIFA World Cup, 40 countries competed at the previous tournament in 2020. Achróa, Taslana and Foxtavia all qualified for the first time. Other teams returning after absences of at least three tournaments included: Angostura, who last competed in 1998; and Katsyria, competing for the second time after reaching the Round of 16 in 2017.

Draw[edit]

The draw took place on 2 July 2021, in Marianne, Qasentria. All 48 participating teams were drawn into the 12 groups for the group stage based on the 4 pots that they were divided into. The hosts countries were allocated in Group A ( Namimori) and Group G ( Qasentria). The FANA Ranking of April 2021 was used to allocate every qualifiers into their respective pot.

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4

 Namimori (21) (hosts)
 Qasentria (15) (hosts)
 Niolskiaj (1)
 Prunia (2)
 Torlova (3)
 Fordia (4)
 Aquia (5)
 Hwaesonna (6)
 Lidonia (7)
 Sincuerello (8)
 Evergreen (9)
 Wedse (10)

 Drevona (11)
 Llort (12)
 Dýria (13)
 Scandavia (14)
 Freyhurst (16)
 Zylofonija (=17)
 Flírskmasto (=17)
 Ninelie (19)
 Jarea (20)
 Sirenforest (22)
 Ximbala (23)
 Hansaaria (24)

 Moly-Boronia (25)
 Vacansa (=26)
 Levalle (=26)
 US Eldance (28)
 Decoria (29)
 Lakadamia (30)
 Neocastria (31)
 Pohunskia (33)
 Lanovina (34)
 Kazkya (=35)
 Ruyjin Republic (=35)
 Sylvan (39)

 Yster (41)
 De Vremdspongeln (42)
 Frootania (=44)
 Gasandae (=44)
 Glaiola (=47)
 Foxtavia (=47)
 Dorma (49)
 Angostura (51)
 Achróa (56)
 Taslana (58)
 Yeukiwan (62)
 Katsyria (63)

Allocation of every participants for the Group Stage
Group A Group B Group C Group D Group E Group F
 Namimori  Pohunskia  Dýria  Hwaesonna  Kazkya  Scandavia
 Neocastria  Fordia  De Vremdspongeln  Dorma  Foxtavia  Decoria
 Drevona  Yster  Lakadamia  Zylofonija  Jarea  Yeukiwan
 Gasandae  Sirenforest  Torlova  Levalle  Niolskiaj  Aquia
Group G Group H Group I Group J Group K Group L
 Qasentria  Moly-Boronia  Llort  Ruyjin Republic  US Eldance  Sylvan
 Vacansa  Freyhurst  Prunia  Hansaaria  Lidonia  Evergreen
 Ximbala  Sincuerello  Achróa  Frootania  Flírskmasto  Angostura
 Taslana  Glaiola  Lanovina  Wedse  Katsyria  Ninelie

HarmonizeTheMusic: Official Album[edit]

HarmonizeTheMusic The Official 2021 FANA World Cup Album
FANA 2021 Official cover.jpg
Compilation album by
Various artists
Released25 September 2021 (2021-09-25)
Recorded2021
GenreDance-pop, J-Rock, Rap, Serican pop, Serican music
Length1:00:52
LanguageAmelian, Everish, Hailiniese, Koran, Namimorish
Labelavex
ProducerVarious
Template:Category handler

HarmonizeTheMusic: The Official 2021 FIFA World Cup Album is a collaboration by various artists, both local Namisentrian and international. The album was released on 25 September 2021.

Background[edit]

The album consists of collaborations between Namimorish and Qasentrian musicians and artists.

Proceeds from the album will benefit ASS' campaign "Harmonize to Peace", whose aim is to achieve positive social change through football by building twenty Football for Hope centres for public health, education and football across South Serica and also provides hospitality to South Serican residents, including the Takimorujinese refugees.

Track listing[edit]

No. Performer Title Length
1 Hirate Yurina "Asobu no riyuu" (The 2021 FANA World Cup official song) 4:01
2 Stray Kids "TOP" 3:06
3 Brave Girls "Chi Mat Ba Ram" 3:38
4 Namie Amuro "Hero" 5:38
5 Lelle "Invisible no sainō" 3:45
6 Hua Chenyu "Bullfight" 6:24
7 Tiny Jag & Primer D.A.R.E. 2:26
8 SPYAIR "Imagination" 3:00
9 Nailah Blackman "Big Deal" 2:28
10 Burnout Syndrome "Phoenix" 4:08
11 Akiyama Kiiro "Identity" 4:29
12 Milet "Prover" 3:37
13 Corsak feat. Mǎ Yín Yín "Xīn (Empty Bullets) 2:57
14 Rhymastic "Phan xet" 4:34
15 Corbyn "All Mine" 2:40
16 Hirate Yurina "Dance no riyuu" 4:01

Venues[edit]

The event was hosted in 16 venues across 15 different cities of the two hosting nations. Each country has selected eight stadiums for the event. All the hosting countries selected their capital cities as one of their cities of choice (Chikara City for Namimori and Marianne for Qasentria).

Namimori Asuka Namimori Chikara City Qasentria Marianne
Asuka Stadium by Seiji Chikara Serican Main Stadium Marianne International Stadium Suitsu Antlers Football Stadium
Capacity: 21,600 Capacity: 53,864 Capacity: 68,000 Capacity: 40,728
Asuka StadiumbySeiji.jpg ChikaraSericanMainStadium.jpg MarianneInternationalStadium.jpg SuitsuAntkersFootballStadium.jpg
Namimori Cyrille-Toman Qasentria Gaoxiang
Mizuno Stadium Veludo Gaoxiang Lotus Flower Stadium
Capacity: 39,694 Capacity: 100,000
MizunoStadiumVeludo.jpg GaoxiangLotusFlowerStadium.jpg
Namimori Isogai Qasentria Hana
Isogai Dome Hana Mikuni Stadium
Capacity: 40,071 Capacity: 15,300
IsogaiDome.jpg HanaMikuniStadium.jpg
Namimori Maehara Namimori Maehwa Qasentria Hwidol Qasentria Kinsia
National Namimorish Stadium Obikuni Ballpark The Winged Stadium City Light Stadium
Capacity: 55,000 Capacity: 35,000 Capacity: 45,000 Capacity: 20,000
NationalNamimorishStadium.jpg ObikuniBallpark.jpg TheWingedStadium.jpg CityLight Stadium.jpg
Namimori Mori Namimori Sunwoo Qasentria Mairault Qasentria Seishin
Sarafura Stadium Sunwoo International Stadium Pikara Marugame Stadium Illenium Stadium
Capacity: 43,000 Capacity: 80,000 Capacity: 30,099 Capacity: 40,535
SarafuraStadium.jpg SunwooInternationalStadium.jpg PikaraMarugameStadium.jpg Illenium Stadium.jpg

Group stage[edit]

All times listed are local, TBA.

Tiebreakers[edit]

The ranking of teams in the group stage was determined as follows:

  1. Points obtained in all group matches;
  2. Goal difference in all group matches;
  3. Number of goals scored in all group matches;
  4. Points obtained in the matches played between the teams in question;
  5. Goal difference in the matches played between the teams in question;
  6. Number of goals scored in the matches played between the teams in question;
  7. Fair play points in all group matches (only one deduction could be applied to a player in a single match):
    • Yellow card: –1 points;
    • Indirect red card (second yellow card): –3 points;
    • Direct red card: –4 points;
    • Yellow card and direct red card: –5 points;
  8. Drawing of lots.

Group A[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Drevona 3 3 0 0 11 0 +11 9 Advance to knockout stage
2  Namimori (H) 3 2 0 1 4 4 0 6
3  Neocastria 3 1 0 2 5 8 −3 3
4  Gasandae 3 0 0 3 3 11 −8 0
Source: FANA
(H) Host.
Namimori 2–1 Neocastria
  • Ushijima Wakatoshi Goal 64'80'
Report
  • Aurélian Briand Goal 48'
Isogai Dome, Isogai
Drevona 5–0 Gasandae
  • Emilis Stralys Goal 46'68'72'
  • Marius Reutas Goal 8'38'
Report
Obikuni Ballpark

Namimori 0–2 Drevona
Report
  • Izaokas Gecas Goal 56'
  • Marius Reutas Goal 7'
Asuka Stadium by Seiji, Asuka
Neocastria 4–2 Gasandae
  • Aurélian Briand Goal 1'22'39'73'
Report
  • Rikka Kakuzou Goal 28'
  • Wakai Keii Goal 45'
National Namimorish Stadium, Maehara

Namimori 2–1 Gasandae
  • Phichan Sawankhawong Goal 9'
  • Seong Hae-kwang Goal 42'
Report
  • Rikka Kakuzou Goal 83'
Mizuno Stadium Veludo
Neocastria 0–4 Drevona
Report
  • Marius Reutas Goal 28'43'90+2'
  • Nojus Krapavickas Goal 68'
Asuka Stadium by Seiji

Group B[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Yster 3 1 2 0 4 2 +2 5 Advance to knockout stage
2  Sirenforest 3 1 2 0 3 2 +1 5
3  Fordia 3 1 1 1 2 3 −1 4
4  Pohunskia 3 0 1 2 1 5 −4 1
Source: FANA
Pohunskia 0–1 Fordia
Report
  • Ante Hirtl Goal 10'
Chikara Serican Main Stadium, Chikara City
Yster 0–0 Sirenforest
Report
Sarafura Stadium, Mori

Pohunskia 2–2 Yster
  • Gareth Wyn Stead Goal 61'82'
Report
  • Cui Zhenya Goal 41'
  • He Shichang Goal 28'
Sunwoo International Stadium, Sunwoo
Fordia 1–1 Sirenforest
  • Fitim Behrens Goal 79'
Report
  • Alex Burns Goal 68'
Isogai Dome, Isogai

Pohunskia 1–2 Sirenforest
  • Gareth Wyn Stead Goal 62'
Report
  • Alex Burns Goal 49'90+2'
Isogai Dome
Fordia 0–2 Yster
Report
  • Cui Zhenya Goal 33'72'
Obikuni Ballpart

Group C[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Torlova (Q) 3 3 0 0 7 1 +6 9 Advance to knockout stage
2  Dýria (Q) 3 2 0 1 8 5 +3 6
3  De Vremdspongeln (E) 3 0 1 2 0 4 −4 1
4  Lakadamia (E) 3 0 1 2 4 9 −5 1
Source: FANA
(E) Eliminated; (Q) Qualified to the phase indicated.
Dýria 1–0 De Vremdspongeln
  • Nóe Ó hÁodhagan Goal 72'
Report
National Namimorish Stadium, Maehara
Lakadamia 1–2 Torlova
  • Mira Wiedema Goal 52'
Report
  • Bishara Amini Goal 88'
    Shawqi al Murad Goal 8'
Mizuno Stadium Veludo, Cyrille-Toman

Dýria 7–3 Lakadamia
  • Brynjar Kjartansson Goal 48'63'84'
  • Nóe Ó hÁodhagan Goal 31'33'37'39'
Report
  • Mira Wiedeman Goal 8'17'
  • Nico Qvist Goal 73'
Mizuno Stadium Veludo, Cyrille-Toman
De Vremdspongeln 0–3 Torlova
Report
  • Bishara Amini Goal 39'69'
  • Shawqi al Murad Goal 90+3'
Obikuni Ballpark, Maehwa

Dýria 0–2 Torlova
Report
  • Bishara Amini Goal 71'88'
National Namimorish Stadium
De Vremdspongeln 0–0 Lakadamia
Report
Chikara Serican Main Stadium

Group D[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Zylofonija 3 2 1 0 4 2 +2 7 Advance to knockout stage
2  Hwaesonna 3 2 1 0 4 2 +2 7
3  Levalle 3 1 0 2 4 4 0 3
4  Dorma (E) 3 0 0 3 2 6 −4 0
Source: FANA
(E) Eliminated.
Hwaesonna 2–1 Dorma
  • Seo Dong-hyeok Goal 27'
    Son Min-ki Goal 44' (pen.)
Report
  • Oh Sang-cheol Goal 38'
Sunwoo International Stadium, Sunwoo
Zylofonija 2–1 Levalle
  • Rilwan Nwulu Goal 33'90+2'
Report
  • Adam Kujtkowski Goal 51'
Asuka Stadium by Seiji, Asuka

Hwaesonna 1–1 Zylofonija
  • Kwon Jin-woo Goal 26'
Report
  • Rilwan Nwulu Goal 42'
National Namimorish Stadium, Maehara
Dorma 1–3 Levalle
  • Arslan Ataev Goal 83'
Report
  • Adam Pulka Goal 77'
  • Marcin Kostrubala Goal 10'
  • Pawel Bosacki Goal 48'
Asuka Stadium by Seiji, Asaka

Hwaesonna 1–0 Levalle
  • Son Min-ki Goal 68'
Report
Sunwoo International Stadium
Dorma 0–1 Zylofonija
Report
  • Rilwan Nwulu Goal 29'
Sarafura Stadium

Group E[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Jarea 3 2 1 0 7 2 +5 7 Advance to knockout stage
2  Niolskiaj 3 2 0 1 6 5 +1 6
3  Kazkya 3 1 1 1 2 3 −1 4
4  Foxtavia (E) 3 0 0 3 1 6 −5 0
Source: FANA
(E) Eliminated.
Kazkya 1–0 Foxtavia
  • Javier Coello Goal 69'
Report
Sarafura Stadium, Mori
Jarea 4–1 Niolskiaj
  • Kezuka Yukikaze Goal 33'55'
  • Kwon Sung-hwa Goal 79'
  • Nakamura Hiroya Goal 71'
Report
  • Ilja Sharov Goal 39'
Mizuno Stadium Veludo, Cyrille-Toman

Kazkya 1–1 Jarea
  • Javier Coello Goal 88'
Report
  • Kezuka Yukikaze Goal 79'
Sunwoo International Stadium, Sunwoo
Foxtavia 1–3 Niolskiaj
  • Nikos Papadomanolakis Goal 33'
Report
  • Ilja Sharov Goal 22'
  • Storm Abe Goal 63'69'
Chikara Serican Main Stadium, Chikara City

Kazkya 0–2 Niolskiaj
Report
  • Ilja Sharov Goal 22'
  • Anton Dangurov Goal 82'
Obikuni Ballpark
Foxtavia 0–2 Jarea
Report
  • Kang Hyun-joon Goal 17'
  • Miyakawa Yoshimizu Goal 21'
Mizuno Stadium Veludo

Group F[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Aquia 3 3 0 0 7 0 +7 9 Advance to knockout stage
2  Decoria 3 2 0 1 4 2 +2 6
3  Scandavia 3 1 0 2 1 4 −3 3
4  Yeukiwan 3 0 0 3 0 6 −6 0
Source: FANA
Scandavia 0–1 Decoria
Report
  • Ingemar Foresberg Goal 82'
Chikara Serican Main Stadium, Chikara City
Yeukiwan 0–2 Aquia
Report
  • Rui Goal 44'70'
Asuka Stadium by Seiji, Asuka

Scandavia 1–0 Yeukiwan
  • Toby Maschutznig Goal 7'
Report
Isogai Dome, Isogai
Decoria 0–2 Aquia
Report
  • Coelho Goal 68'
  • Willian Goal 45+5'
Sarafura Stadium, Mori

Scandavia 0–3 Aquia
Report
  • Coelho Goal 31'54'77'
Chikara Serican Main Stadium
Decoria 3–0 Yeukiwan
  • Ingemar Foresberg Goal 44'72'90'
Report
Asuka Stadium by Seiji

Group G[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Qasentria (H) 3 3 0 0 8 1 +7 9 Advance to knockout stage
2  Ximbala 3 1 0 2 3 5 −2 3
3  Vacansa 3 1 0 2 3 6 −3 3
4  Taslana 3 1 0 2 3 6 −3 3
Source: FANA
(H) Host.
Qasentria 3–0 Vacansa
  • Sylvain Hayle Goal 3'69'80'
Report
Gaoxiang Lotus Flower Stadium, Gaoxiang
Ximbala 1–2 Taslana
  • Danilo Llofriú Goal 82'
Report
  • Kim Talisker Goal 44'68'
Pikara Marugame Stadium, Mairault

Qasentria 2–0 Ximbala
  • Sylvain Hayle Goal 4'90+2'
Report
Marianne International Stadium
Vacansa 3–0 Taslana
  • Breno Jeans Goal 44'
  • Caleb Triggs Goal 48'62'
Report
Hana Mikuni Stadium

Qasentria 3–1 Taslana
  • Sylvain Hayle Goal 31'36'69'
Report
  • Ryan Krause Goal 80'
Marianne International Stadium
Vacansa 0–3 Ximbala
Report
  • Danilo Llofriú Goal 41'45+2'50'
Hana Mikuni Stadium

Group H[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Sincuerello 3 3 0 0 6 1 +5 9 Advance to knockout stage
2  Freyhurst 3 1 1 1 4 3 +1 4
3  Moly-Boronia 3 1 1 1 3 4 −1 4
4  Glaiola 3 0 0 3 0 5 −5 0
Source: FANA
Moly-Boronia 1–1 Freyhurst
  • Tobias Kuhne Goal 85'
Report
  • Jason Jones Goal 89'
Hana Mikuni Stadium, Hana
Sincuerello 1–0 Glaiola
  • Zytomir Sobolewicz Goal 11'
Report
Winged Stadium, Hwidol

Moly-Boronia 1–3 Sincuerello
  • Luka Jaksic Goal 46'
Report
  • Zytomir Sobolewicz Goal 52'59'64'
Pikara Marugame Stadium
Freyhurst 3–0 Glaiola
  • Jason Jones Goal 26'
  • Kayan Wharton Goal 36'45+3'
Report
The Winged Stadium

Moly-Boronia 1–0 Glaiola
  • Elias Steven Vogt-Longange Goal 44'
Report
The Winged Stadium
Freyhurst 0–2 Sincuerello
Report
  • Krzesisław Pisula Goal 11'78'
Illenium Stadium

Group I[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Prunia 3 3 0 0 6 1 +5 9 Advance to knockout stage
2  Llort 3 2 0 1 5 3 +2 6
3  Lanovina 3 1 0 2 4 6 −2 3
4  Achróa 3 0 0 3 3 8 −5 0
Source: FANA
Llort 0–1 Prunia
Report
  • Robin Nenter Goal 53'
Marianne International Stadium, Marianne
Achróa 1–3 Lanovina
  • Graham Murray Goal 69' (pen.)
Report
  • Peter Kastrup Goal 8'
  • Eric Anissou Goal 86'
Illenium Stadium, Seishin

Llort 3–2 Achróa
  • Arnav Singh Bisht Goal 35'90+6'
  • Novan Mogigir Goal 78'
Report
  • Graham Murray Goal 39'45'
City Light Stadium
Prunia 3–1 Lanovina
  • Robin Nenter Goal 25'39'73'
Report
  • Eric Anissou Goal 21'
Suitsu Antlers Football Stadium

Llort 2–0 Lanovina
  • Arnav Singh Bisht Goal 81'90+2'
Report
Pikara Marugame Stadium
Prunia 2–0 Achróa
  • Kanin Earnes Goal 33'
  • Robin Nenter Goal 71'
Report
Pikara Marugame Stadium

Group J[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Wedse 3 3 0 0 9 2 +7 9 Advance to knockout stage
2  Frootania 3 1 0 2 4 5 −1 3
3  Hansaaria 3 1 0 2 3 4 −1 3
4  Ruyjin Republic 3 1 0 2 1 6 −5 3
Source: FANA
Ruyjin Republic 1–0 Hansaaria
  • Alexey Yashin Goal 36'
Report
Suitsu Antlers Football Stadium, Marianne
Frootania 1–3 Wedse
  • Lavrentios Vallellis Goal 31'
Report
  • Swɢ́eshýlɢ́eshar Inqu Goal 49'62'77'
City Light Stadium, Kinsia

Ruyjin Republic 0–3 Frootania
Report
  • Stathis Georgiou Goal 22'
  • Laventios Vallellis Goal 38'71'
Illenium Stadium, Seishin
Hansaaria 1–3 Wedse
  • August Ahonen Goal 5'
Report
  • Swɢ́eshýlɢ́eshar Inqu Goal 11'29'37'
City Light Stadium, Kinsia

Ruyjin Republic 0–3 Wedse
Report
  • S̀aıkýrýlãz Kəbedeandäğanl Goal 33'51'
  • Matigii Xobaan Goal 80'
Suitsu Antlers Football Stadium, Marianne
Hansaaria 2–0 Frootania
  • August Ahonen Goal 8'84'
Report
The Winged Stadium, Hwidol

Group K[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Lidonia 3 3 0 0 6 0 +6 9 Advance to knockout stage
2  Flírskmasto 3 2 0 1 5 3 +2 6
3  United States of Eldance 3 1 0 2 3 6 −3 3
4  Katsyria 3 0 0 3 1 6 −5 0
Source: FANA
United States of Eldance 0–4 Lidonia
Report
  • Carsten Grebe Goal 28'52'69'88'
Winged Stadium, Hwidol
Flírskmasto 3–1 Katsyria
  • Alexandr Suprun Goal 47'90+1'
  • Mikhail Zakharov Goal 22'
Report
  • Yin Xie Ren Goal 72' (pen.)
Gaoxiang Lotus Flower Stadium, Gaoxiang

United States of Eldance 1–2 Flírskmasto
  • Christian Pulisic Goal 85'
Report
  • Alexandr Suprun Goal 27'
  • Alexandr Ibragimgadjiev Goal 71'
Gaoxiang Lotus Flower Stadium, Gaoxiang
Attendance: 100,000
Lidonia 1–0 Katsyria
  • Carsten Grebe Goal 57'
Report
Suitsu Antlers Football Stadium, Marianne

United States of Eldance 2–0 Katsyria
  • Thom Boon Goal 69'
  • Bysshe Walsh Goal 78'
Report
Gaoxiang Lotus Flower Stadium, Gaoxiang
Attendance: 100,000
Lidonia 1–0 Flírskmasto
  • Callum Nizic Goal 63'
Report
City Light Stadium, Kinsia

Group L[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Ninelie 3 1 2 0 5 4 +1 5 Advance to knockout stage
2  Angostura 3 1 1 1 2 2 0 4
3  Evergreen 3 0 3 0 2 2 0 3
4  Sylvan 3 0 2 1 1 2 −1 2
Source: FANA
Sylvan 0–0 Evergreen
Report
Illenium Stadium, Seishin
Angostura 1–2 Ninelie
  • Gustavo Almada Goal 42'
Report
  • Sakigawa Yasutaka Goal 45+4'68'
Marianne International Stadium, Marianne

Sylvan 0–1 Angostura
Report
  • Nery Lembo Goal 45'
Hana Mikuni Stadium, Hana
Evergreen 2–2 Ninelie
  • Perry Munn Goal 3'69'
Report
  • Sakigawa Yasutaka Goal 36'40'
Pikara Marugame Stadium, Mairault

Sylvan 1–1 Ninelie
  • Václav Drobný Goal 71'
Report
  • Salvatorino Guglielmino Goal 39'
Hana Mikuni Stadium, Hana
Evergreen 0–0 Angostura
Report
Pikara Marugame Stadium, Mairault

Ranking of third-placed teams[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Moly-Boronia 3 1 1 1 3 4 −1 4 Advance to knockout stage
2  Kazkya 3 1 1 1 2 3 −1 4
3  Fordia 3 1 1 1 2 3 −1 4
4  Levalle 3 1 0 2 4 4 0 3
5  Evergreen 3 0 3 0 2 2 0 3
6  Hansaaria 3 1 0 2 3 4 −1 3
7  Lanovina 3 1 0 2 4 6 −2 3
8  Neocastria 3 1 0 2 5 8 −3 3
9  United States of Eldance 3 1 0 2 3 6 −3 3
10  Vacansa 3 1 0 2 3 6 −3 3
11  Scandavia 3 1 0 2 1 4 −3 3
12  De Vremdspongeln 3 0 1 2 0 4 −4 1
Source: FANA
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals scored; 4) Wins; 5) Lower disciplinary points total;

Knockout stage[edit]

The knockout stage consisted of four stages: the Round of 32, the Round of 16, the quarter-finals, the semi-finals and the final stages. 32 countries were part of the knockout stage: the winners and runner-ups of the 12 groups, as well as the 8 best 3rd-placed teams.

In the knockout stages, if a match was level at the end of normal playing time, extra time was played (two periods of 15 minutes each) and followed, if necessary, by a penalty shoot-out to determine the winners. Below is the bracket for the knockout round of the tournament, teams in bold denote match winners.

Bracket[edit]

 
 
                  
 
09 October – Namimori Mori
 
 
 Yster3
 
13 October – Namimori Maehara
 
 Lanovina0
 
 Yster0
 
09 October – Namimori Maehara
 
 Dýria3
 
 Drevona0
 
17 October – Namimori Cyrille-Toman
 
 Dýria1
 
 Dýria5
 
11 October – Qasentria Hana
 
 Moly-Boronia0
 
 Ninelie1(2)
 
15 October – Qasentria Seishin
 
 Moly-Boronia1(3)
 
 Moly-Boronia1(4)
 
11 October – Qasentria Mairault
 
 Frootania1(3)
 
 Frootania2(3)
 
20 October - Namimori Chikara City
 
 Flírskmasto2(2)
 
 Dýria1
 
10 October – Namimori Isogai
 
 Fordia2
 
 Jarea0 (3)
 
14 October – Namimori Mori
 
 Neocastria0 (4)
 
 Neocastria2
 
10 October – Namimori Maehwa
 
 Zylofonija3
 
 Zylofonija2
 
18 October – Namimori Mori
 
 Decoria0
 
 Zylofonija0
 
12 October – Qasentria Kinsia
 
 Fordia1
 
 Prunia1
 
16 October – Qasentria Hana
 
 Fordia2
 
 Fordia1(3)
 
12 October – Qasentria Seishin
 
 Freyhurst1(1)
 
 Ximbala2
 
24 October - Qasentria Gaoxiang
 
 Freyhurst3
 
 Fordia3
 
09 October – Namimori Sunwoo
 
 Torlova0
 
 Sincuerello1 (2)
 
13 October – Namimori Cyrille-Toman
 
 Hansaaria1 (3)
 
 Hansaaria0
 
09 October – Namimori Chikara City
 
 Qasentria1
 
 Qasentria3
 
17 October - Qasentria Hwidol
 
 Llort1
 
 Qasentria0
 
11 October – Qasentria Suitsu, Marianne
 
 Aquia4
 
 Aquia3
 
15 October – Qasentria Kinsia
 
 Evergreen0
 
 Aquia1
 
11 October – Qasentria Hwidol
 
 Niolskiaj0
 
 Hwaesonna0
 
21 October - Qasentria Marianne
 
 Niolskiaj3
 
 Aquia0
 
10 October – Namimori Asuka
 
 Torlova1 Third place
 
 Lidonia3
 
14 October – Namimori Maehwa23 October - Namimori Sunwoo
 
 Kazkya2
 
 Lidonia2(2) Dýria5
 
10 October – Namimori Isogai
 
 Wedse2(3)  Aquia1
 
 Wedse4
 
18 October - Qasentria Mairault
 
 Angostura0
 
 Wedse2
 
12 October – Qasentria Marianne
 
 Torlova3
 
 Torlova3
 
16 October – Qasentria Suitsu, Marianne
 
 Levalle2
 
 Torlova2
 
12 October – Qasentria Gaoxiang
 
 Namimori1
 
 Namimori1
 
 
 Sirenforest0
 

Marketing[edit]

Mascot[edit]

Tournament mascots, Edogawa Conan and characters from Detective Conan

The tournament's official mascot was unveiled on 17 July 2021, and selected through an online voting. A public vote was used to select the mascot from three famous Namimorish anime—Detective Conan, Hamtaro and Wikipedia:. The winner, with 67% or approximately two million votes, was Detective Conan, also known as Meitantei Conan (名探偵コナン) in Namimori and Qasentria, focusing on the diverse mysterious cases which is originally created by Gosho Aoyama.

The recent movie Detective Conan: The Scarlet Bullet (名探偵コナン 緋色の弾丸) was also mainly set in Namimori and Qasentria during the World Cup organization.

Ticketing[edit]

The first phase of ticket sales started on 12 June 2021, 12:00 Westeastern Serican Time, and lasted until 11 July 2021.

The general visa policy of Namimori and Qasentria did not apply to participants and spectators, who were able to visit the countries without a visa right before and during the competition regardless of their citizenship. Spectators were nonetheless required to register for a "Fan-ID", a special photo identification pass. A Fan-ID was required to enter the country visa-free, while a ticket, Fan-ID and a valid passport were required to enter stadiums for matches. Fan-IDs also granted World Cup attendees free access to public transport services, including buses, express boats and train services between host cities. Under the agreement between ASS member states, the Fan-ID could also use to facilitate the entry to other Southern Serica during the tournament time as well.

Merchandise[edit]

On 27 September 2021, Namimorish branch of famous snack merchandise brand Kit Kat released the special set of Namisentria 2021 Kit Kat containing flavors inspired by local traditional sweets from 15 host cities such as Four Seasonal Ttoek from Maehwa, Mango and Sticky Rice from Asuka, Tarte des fruits qasentrianne from Marianne and Anmitsu from Seishin. The products could be purchased at stores throughout Namisentria region and also available to order on the official website as well.

Mobile games by Namimorish and Qasentrian entertainment and multimedia companies also signed their partnership with the organizing team by promoting the competition. Several famous life simulation games such as A3! and Ensemble Stars released the special events based on the World Cup competition.

Official song[edit]

The official song of the tournament was "Asobu no riyuu", with vocals by Hirate Yurina, released on 26 September 2021. It was adapted and rewritten from Hirate’s debuting track Dance no riyuu, a runner-up entry in Singing Man Namisentria 2. However, the song is boycotted by Katsyrian audiences for unknown reasons.