2016 FANA World Cup

From Fantasipedia
Jump to navigation Jump to search
FANA World Cup Spring 2016
File:Fana Spring 2016 Logo.png
Tournament details
Host country Atlandia
Dates6 - 26 June 2016 (21 Days)
Teams32 (from 4 confederations)
Venue(s)12 (in 10 host cities)
Final positions
Champions Scandavia (1st title)
Runners-up Fordia
Third place Prunia
Fourth place Eldance
Tournament statistics
Matches played64
Goals scored202 (3.16 per match)
Attendance1,153,343 (18,021 per match)
Top scorer(s) Scandavia Gunter Kroos
(9 goals)
Best player(s) Scandavia Gunter Kroos
Best young player Lakadamia Antoine Griezmann
Best goalkeeper Fordia Bjoern Møller
Fair play award Lakadamia
2015
2017
All statistics correct as of 12 June 2016.

Hosting Bids[edit]

The following nations have sent a bid for hosting the World Cup:

Participating teams[edit]

Every countries that took part in the World Cup were invited to participate by the FANA, unlike the previous world cup, this time, every confederations were represented by at least one country.

The qualifying draw took place in Aurendamm, Atlandia on 29 March 2016 at 18:00 local time.

The allocation of slots for each confederation was decided to be changed by the FANA Executive Committee on 27 March 2015 in Krono, after the FANA Congress.

Draw[edit]

In preparation for the final draw, the 32 participating teams were organized into four pots based on seedings and geographic regions. It was announced in October 2016 that the eight seeded teams to feature in Pot 1 would consist of the host nation Atlandia and the seven highest-ranked teams as of that month's FANA World Rankings (see above). Following a meeting of the competition's organising committee on 31 May, the composition of the other three pots was announced:

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4

 Atlandia (hosts)
 Jarea
 Eldance

 Cercasia
 Kerwan
 Prunia

 Aquia
 Pacifica

 Amelia
 Evergreen
 Frootania
 Harish Islands
 Pohunskia
 Scandavia

Template:Country data United Tribes of Te Ao
 Angostura

 Evämaa
 Flírskmasto
 Fordia
 Lakadamia
 Lanovina
 Pashlanahuy
 Sirenforest

 Glaray

 Angostura (drawn into Pot 2)
 Baesnia
 Decoria
 Dýria
 Glaray (drawn into Pot 3)
 Katsyria
 Onduria
 Orangina
 Vradiazi
Template:Country data United Islands of Ermy
Template:Country data United Tribes of Te Ao (drawn into Pot 2)

Venues[edit]

Harbor Olivia, New Dorffor (Atlandia) Lechamp, West Borgine (Atlandia) Aurendamm Harbor Olivia, New Dorffor (Atlandia)
Great Olivian Stadium JAGGERS® Football Island Stadium Green Park Stadium Southdorff Stadium
Capacity: 28,000
Capacity: 30,000
Capacity: 25,000
Capacity: 24,000
File:.jpg File:.jpg File:.jpg File:.jpg
Ogderman Municipality, Neeberland (Atlandia) File:TBA.png Bluewhale City, New Dorffor (Atlandia)
Neeberlandse Nationale Stadion Unity Stadium
Capacity: 20,000
Capacity: 19,500
File:.jpg File:.jpg
Anderside, Aureya (Atlandia) Westenstern (Leowee Islands)
Anderside League Stadium
Riigi Staadionil
Capacity: 19,000 Capacity: 18,500
File:.jpg File:.jpg
Winebord, West Borgine (Atlandia) Gra Stein, Oldorffor (Atlandia) Aurendamm Suurloss (Leowee Islands)
Winebord Stadium
Island Stadium
National Football Centre Stadium
Staadioni Rahvas
Capacity: 17,800 Capacity: 16,000 Capacity: 22,000 Capacity: 18,380
File:.jpg File:.jpg File:.jpg File:.jpg

Group stage[edit]

Group A[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Frootania 3 2 1 0 4 1 +3 7
2  Pashlanahuy 3 1 1 1 5 2 +3 4
3  Atlandia (H) 3 0 3 0 3 3 0 3
4  Ermy 3 0 1 2 1 7 −6 1
First match(es) will be played on 14 June 2018. Source: FANA
(H) Host.
 Atlandia1-1 Frootania
Rennoll Goal 65' Parisi Goal 74'
 Ermy0-4 Pashlanahuy
Dongels Goal 1'
Matveev Goal 49'
A. Bogomolov Goal 69'
A. Vasilyev Goal 90'
Attendance: 16127

 Atlandia1-1 Ermy
Atteberry Goal 71' Areleous Goal 22'
 Pashlanahuy0-1 Frootania
T. Roncalli Goal 42'
Attendance: 12804

 Pashlanahuy1-1 Atlandia
Matveev Goal 86' Masters Goal 16'
 Frootania2-0 Ermy
Zini Goal 38'
Portoghese Goal 89'

Group B[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Prunia 3 1 2 0 4 2 +2 5
2  Evämaa 3 1 2 0 2 1 +1 5
3  Angostura 3 0 2 1 1 2 −1 2
4  Onduria 3 0 2 1 2 4 −2 2
First match(es) will be played on 15 June 2018. Source: FANA
 Prunia0-0 Evämaa
Attendance: 12900
 Angostura0-0 Onduria

 Prunia1-1 Angostura
Berger Goal 6' Laguardia Goal 72'
 Onduria1-1 Evämaa
Alvarado Goal 67' Mäkelä Goal 90'

 Onduria1-3 Prunia
Alvarado Goal 61' Thurston Goal 65'67'
Nenter Goal 86'
 Evämaa1-0 Angostura
Kulmala Goal 8'
Attendance: 14089

Group C[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Eldance 3 2 1 0 7 5 +2 7
2  Orangina 3 1 2 0 5 4 +1 5
3  Amelia 3 0 2 1 3 4 −1 2
4  Lanovina 3 0 1 2 2 4 −2 1
First match(es) will be played on 16 June 2018. Source: FANA
 Eldance2-2 Orangina
Reynolds Goal 33'
Rodríguez Goal 77'
Heijman Goal 60'
Nass Goal 63'
 Lanovina0-0 Amelia

 Eldance3-2 Lanovina
Ramsey Goal 15'
Martínez Goal 17'
Rodríguez Goal 90+2'
Nilsen Goal 40'
Pawlitzki Goal 56'
Attendance: 13369
 Amelia2-2 Orangina
Lu Goal 29'90+4' Horn Goal 11'
Naess Goal 24'

 Amelia1-2 Eldance
Song Goal 14' Stocking Goal 16'
Ramos Goal 31'
 Orangina1-0 Lanovina
Rapp Goal 90+2'
Attendance: 21730

Group D[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Baesnia 3 1 2 0 6 3 +3 5
2  Pacifica 3 1 2 0 2 1 +1 5
3  Harish Islands 3 1 1 1 4 4 0 4
4  Flírskmasto 3 0 1 2 1 5 −4 1
First match(es) will be played on 16 June 2018. Source: FANA
 Pacifica1-1 Flírskmasto
Carter Goal 82' Buonarroti Goal 34'
Attendance: 18934
 Harish Islands3-3 Baesnia
Voß Goal 3'
Pierson Goal 12'
Pierre Goal 53'
Ivanov Goal 36'
Brownlow Goal 71'
Cheshire Goal 86'
Attendance: 8110

 Pacifica1-0 Harish Islands
Warner Goal 71'
Attendance: 17421
 Baesnia3-0 Flírskmasto
Bramson Goal 28'
Bone Goal 59'
Trent Goal 85'

 Baesnia0-0 Pacifica
 Flírskmasto0-1 Harish Islands
Pierson Goal 23'
Attendance: 17753

Group E[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Fordia 3 2 1 0 3 1 +2 7
2  Te Ao 3 1 1 1 6 5 +1 4
3  Dýria 3 0 3 0 6 6 0 3
4  Aquia 3 0 1 2 7 10 −3 1
First match(es) will be played on 17 June 2018. Source: FANA
 Aquia2-4 Te Ao
Aqua Goal 30'
Quinones Goal 55'
Panossian Goal 18'
Vilhjalmsson Goal 19'
Nimati Goal 54'
Yates Goal 74'
Attendance: 16362
 Dýria0-0 Fordia

 Aquia5-5 Dýria
De La Cruz Goal 7'44'
Pinheiro Goal 29'
Salcedo Goal 31'
Mateus Goal 43'
Burns Goal 23'
Marley Goal 32'
Hodges Goal 38'
Molloy Goal 50'
Leberwurst Goal 52'
 Fordia2-1 Te Ao
Malsen Goal 13'
Solum Goal 84'
Nimati Goal 75'
Attendance: 13302

 Fordia1-0 Aquia
Karlsson Goal 18'
Attendance: 19086
 Te Ao1-1 Dýria
Tähtinen Goal 28' Longstaff Goal 55'
Attendance: 17369

Group F[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Cercasia 3 2 0 1 9 5 +4 6
2  Vradiazi 3 1 2 0 9 8 +1 5
3  Sirenforest 3 1 1 1 9 10 −1 4
4  Pohunskia 3 0 1 2 2 6 −4 1
First match(es) will be played on 17 June 2018. Source: FANA
 Cercasia3-4 Vradiazi
Rotten Goal 20'
Savidge Goal 38'
Stern Goal 79'
Elíen Goal 47'
Nura Goal 67'
Viqara Goal 69'
Ufyz Goal 77'
 Pohunskia1-4 Sirenforest
Readdie Goal 2' Bale Goal 12'36'85'
Ward Goal 48'
Attendance: 9877

 Cercasia1-0 Pohunskia
Pfaff Goal 42'
Attendance: 21870
 Sirenforest4-4 Vradiazi
Bale Goal 5'69'90'
Fishers Goal 77'
Rixo Goal 27'
Ibáñes Goal 32'
Vucko Goal 57'
Eúlim Goal 65'
Attendance: 17945

 Sirenforest1-5 Cercasia
Verity Goal 39' Courtenay Goal 12'
Hermanson Goal 77'
Ibbot Goal 81'
Rotten Goal 87'
Schoonenburg Goal 90+2'
 Vradiazi1-1 Pohunskia
Viqara Goal 88' Blaha Goal 53'
Attendance: 9300

Group G[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Lakadamia 3 2 0 1 8 5 +3 6
2  Scandavia 3 2 0 1 7 7 0 6
3  Jarea 3 1 0 2 5 5 0 3
4  Decoria 3 1 0 2 3 6 −3 3
First match(es) will be played on 18 June 2018. Source: FANA
 Jarea1-3 Scandavia
Saito Goal 28' Kroos Goal 19'69'
Gobel Goal 43'
Attendance: 22730
 Lakadamia1-2 Decoria
Aylmer Goal 2' Hermansen Goal 74'
Antonisen Goal 90+3'

 Jarea1-2 Lakadamia
Lee Goal 77' Belrose Goal 10'
Hobson Goal 90+2'
Attendance: 17423
 Decoria1-2 Scandavia
Salomon Goal 48' Königsmann Goal 45'
Kroos Goal 89'
Attendance: 16599

 Decoria0-3 Jarea
Saito Goal 9'55'
Kobayashi Goal 11'
Attendance: 17800
 Scandavia2-5 Lakadamia
Wähner Goal 15'
Kroos Goal 61'
Aylmer Goal 21'
Frost Goal 28'
Hobson Goal 50'
David Goal 71'76'

Group H[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Glaray 3 2 1 0 5 1 +4 7
2  Katsyria 3 2 0 1 4 4 0 6
3  Evergreen 3 1 0 2 4 6 −2 3
4  Kerwan 3 0 1 2 1 3 −2 1
First match(es) will be played on 19 June 2018. Source: FANA
 Kerwan0-0 Glaray
Attendance: 9947
 Katsyria3-1 Evergreen
Brooke Goal 52'
Gardyner Goal 73'
Barnet Goal 79'
Deadman Goal 80'
Mikhailov Goal 49'

 Kerwan0-1 Katsyria
Barnet Goal 2'
 Evergreen1-2 Glaray
Seppä Goal 84' Moschella Goal 15'39'
Attendance: 12088

 Evergreen2-1 Kerwan
Mikhailov Goal 16'
Seppä Goal 25'
Routsalainen Goal 60'
 Glaray3-0 Katsyria
Stabile Goal 1'
Aita Goal 23'
Riva Goal 83'

Knockout stage[edit]

 
Round of 16Quarter-finalsSemi-finalsFinal
 
              
 
20 June – Aurendamm (Green)
 
 
 Frootania3
 
23 June – Westenstern
 
Template:Country data Evamaa2
 
 Frootania2
 
20 June – Harbor Olivia (Southdorff)
 
 Eldance3
 
 Eldance3
 
25 June – Harbor Olivia (Great)
 
 Pacifica0
 
 Eldance2
 
21 June – Anderside
 
 Fordia3
 
 Fordia1
 
23 June – Harbor Olivia (Southdorff)
 
 Cercasia0
 
 Fordia2
 
21 June – Suurloss
 
 Lakadamia1
 
 Lakadamia5
 
26 June – Lechamp
 
 Katsyria1
 
 Fordia4
 
20 June – Lechamp
 
 Scandavia (aet)5
 
 Prunia (pen.)0 (3)
 
23 June – Aurendamm (Green)
 
 Pashlanahuy0 (2)
 
 Prunia2
 
20 June – Westenstern
 
 Orangina1
 
 Baesnia1
 
25 June – Lechamp
 
 Orangina3
 
 Prunia2 (4)
 
21 June – Harbor Olivia (Great)
 
 Scandavia (pen.)2 (5) Third place
 
 Vradiazi3
 
23 June – Anderside26 June – Harbor Olivia (Great)
 
 Te Ao1
 
 Vradiazi1 Eldance4
 
21 June – Bluewhale City
 
 Scandavia2  Prunia (aet)5
 
 Glaray1
 
 
 Scandavia2
 

Round of 16[edit]

 Eldance3-0 Pacifica
Ramsey Goal 37'
Nieves Goal 44'
Westley Goal 73'

 Frootania3-2 Evämaa
Robustelli Goal 6'
Busto Goal 55'
Lewin Goal 89'
Mäkelä Goal 59'
Jokela Goal 61'
Attendance: 18801

 Prunia0-0 Pashlanahuy
Penalties
Kapoor Goal
Maruzzo Goal
Ramko Goal
3–2 Pasternak Goal
Lagunov Goal

 Baesnia1-3 Orangina
Trent Goal 14' Gerhardsson Goal 6'
De Witt Goal 65'
Prebensen Goal 6'
Attendance: 17379

 Fordia1-0 Cercasia
Jespersen Goal 8'

 Lakadamia5-1 Katsyria
Hobson Goal 13'
Greizmann Goal 34'55'69'75'
Jewel Goal 65'
Attendance: 18357

 Vradiazi3-1 Te Ao
Ibáñez Goal 4'
Vo Goal 84'
Zíeks Goal 90+4'
Sayer Goal 55'

 Glaray1-2 Scandavia
Stabile Goal 13' Kohl Goal 4'
Kroos Goal 90+1'
Attendance: 18387

Quarter-finals[edit]

 Frootania2-3 United States of Eldance
Megalos Goal 24'
Rapallino Goal 58'
Sauvage Goal 64'
Cabello Goal 80'
Rodríguez Goal 90+1'
Attendance: 17147

 Fordia2-1 Lakadamia
Laukkanen Goal 56'
Klausen Goal 65'
Messana Goal 61'

 Vradiazi1-2 Scandavia
Ibáñez Goal 3'
Kroos Goal 34'
Kruckel Goal 85'

 Prunia2-1 Orangina
Horton Goal 48'
Callahan Goal 48'
Frisk Goal 34'
Attendance: 22345

Semi-finals[edit]

 Eldance2-2 Fordia
M. Seymour Goal 10'
Ramos Goal 43'
K. Seymour Goal 5'
Alfsson Goal 38'
Jeffers Goal 90+5'

 Prunia2-2 Scandavia
Kapoor Goal 12'
Maruzzo Goal 69'
Sorge Goal 39'
Kroos Goal 62'
Penalties
Sanders Goal
Sedgwick Goal
Thorne Goal
Walter Goal
4–5 Kroos Goal
Kempf Goal
Huber Goal
Brandt Goal
Amsel Goal

Third place play-off[edit]

 United States of Eldance4-5 (a.e.t.) Prunia
Rodríguez Goal 67'116'
Sauvage Goal 96'
Martinez Goal 112'
Merriley Goal 29'100'105'
Throne Goal 98'
Throne Goal 120+1'

Final[edit]

 Fordia4-5 (a.e.t.) Scandavia
Riber Goal 1'27'
Seymour Goal 97'
Takala Goal 106'
Bäcker Goal 29'
Xylander Goal 40'
Huber Goal 96'
Kroos Goal 101'119'

Statistics[edit]

Goalscorers[edit]

In total (as of now), 202 goals were scored by a record 153 players. Goals scored from penalty shoot-outs are not counted.

9 goals
6 goals
5 goals
4 goals
3 goals
2 goals
1 goal

Tournament team rankings[edit]

Note: As per statistical convention in football, matches decided in extra time are counted as wins and losses, while matches decided by penalty shoot-outs are counted as draws.

Pos. Team G Pld W D L Pts GF GA GD
1  Scandavia G 7 6 0 1 18 18 15 +3
2  Fordia E 7 5 1 1 16 14 8 +6
3  Prunia B 7 3 4 0 13 13 10 +3
4  Eldance C 7 4 1 2 13 20 14 +6
Eliminated in the quarter-finals
5  Frootania A 5 3 1 1 10 8 6 +2
6  Lakadamia G 5 3 0 2 9 14 8 +6
7  Vradiazi F 5 2 2 1 8 13 11 +2
8  Orangina C 5 2 2 1 8 9 7 +2
Eliminated in the round of 16
9  Glaray H 4 2 1 1 7 6 3 +3
10  Katsyria H 4 2 0 2 6 5 4 +1
11  Pashlanahuy A 4 1 2 1 5 5 2 +3
12  Baesnia D 4 1 2 1 5 7 6 +1
13 Template:Country data Evamaa B 4 1 2 1 5 4 4 0
14  Pacifica D 4 1 2 1 5 2 4 -2
15  Cercasia F 4 1 1 2 4 9 6 +3
16  Te Ao E 4 1 1 2 4 7 8 -1
Eliminated in the group stage
17 Template:Country data Harish D 3 1 1 1 4 4 4 0
18  Sirenforest F 3 1 1 1 4 9 10 -1
19  Dyria E 3 0 3 0 3 6 6 0
20  Jarea G 3 1 0 2 3 5 5 0
21  Atlandia A 3 1 0 2 3 4 5 -1
22  Evergreen H 3 1 0 2 3 4 6 -2
23  Decoria G 3 1 0 2 3 3 6 -3
24  Amelia C 3 0 2 1 2 3 4 -1
25  Angostura B 3 0 2 1 2 1 2 -1
26  Onduria B 3 0 2 1 2 2 4 -2
27  Lanovina C 3 0 1 2 1 2 4 -2
28  Kerwan H 3 0 1 2 1 1 3 -2
29  Aquia E 2 0 1 1 1 7 10 -3
30  Pohunskia F 3 0 1 2 1 2 6 -4
31  Flirskmasto D 3 0 1 2 1 1 5 -4
32  Ermy A 3 0 1 2 1 1 7 -6

Broadcasting rights[edit]

Country Broadcaster
 Atlandia ART
 Cercasia CRT
 Decoria DRT Sports
 Fordia FBC Sports
Sport III