2021 FANA World Cup qualification

From Fantasipedia
Jump to navigation Jump to search
2021 FANA World Cup qualification
Tournament details
Dates30 November 2020 – 2 April 2021
Teams114 (from 7 confederations)
← 2020
2022 →

The 2021 FANA World Cup qualification process is a series of tournaments organized by the seven FANA confederations to decide the 48 nations that will compete in the 2021 FANA World Cup. 114 countries across seven confederations competed in the qualifying process. The qualifying process took place between 30 November 2020 and 2 April 2021. The qualification process also determined the countries which will get a chance at the inter-confederation play offs.

In addition to determining the qualifiers for the 2021 FANA World Cup, the qualification process also determined the qualifiers to the knock-out stages, otherwise known as the regional cups, which are held in one host country of each confederation. These are held independently from the initial qualifying process, and are expected to be held in April 2021, in the host countries of United States of Eldance (UWFA), Torlova (FCS), Lidonia (NFC), Flírskmasto (KFASS), Qasentria (COSSAF), Zylofonija (CLF) and Lakadamia (LTFC).

Qualified teams

Status of countries with respect to 2021 FANA World Cup:
Team has qualified for World Cup
Team can qualify
Team eliminated with games still to play
Team eliminated
Team was suspended
Country not a FANA member
Team Method of
qualification
Date of
qualification
Finals
appearance
Last
appearance
Consecutive
finals
appearances
Previous best
performance
 Sincuerello LTFC Group B winner 11 January 2021 4th 2020 4 Fourth place (2020)
 Hwaesonna LTFC Group A winner 11 January 2021 4th 2020 4 Round of 16 (2020)
 Achróa LTFC Group A runner-up 18 January 2021 1st 1
 Fordia NFC Group A winner 29 January 2021 7th 2020 7 Runners-up (2016)
 Torlova FCS Group A winner 31 January 2021 4th 2020 4 Round of 16 (2020)
 Yster COSSAF Group A runner-up 2 February 2021 2nd 2019 1 Group Stage (2019)
 Lidonia NFC Group C winner 5 February 2021 5th 2020 5 Runners-up (2017, 2019)
 Dýria NFC Group D winner 5 February 2021 7th 2020 7 Round of 16 (2015, 2017, 2018, 2019)
 Ninelie FCS Group B winner 6 February 2021 5th 2020 4 Round of 32 (2020)
 Jarea FCS Group B runner-up 6 February 2021 7th 2020 7 Runners-up (2015)
 Moly-Boronia FCS Group D winner 6 February 2021 4th 2020 4 Round of 16 (2019)
 Aquia CLF Group A winner 8 February 2021 6th 2020 6 Winners (2019)
 Angostura CLF Group A runner-up 8 February 2021 4th 2017 1 Third place (2017)
 Zylofonija CLF Group B winner 8 February 2021 4th 2020 4 Round of 16 (2020)
 Kazkya CLF Group B runner-up 8 February 2021 3rd 2020 3 Group Stage (2019, 2020)
 Ximbala CLF Group C winner 8 February 2021 2nd 2020 2 Quarter-finals (2020)
 Glaiola CLF Group C runner-up 8 February 2021 2nd 2020 2 Group Stage (2020)
 Llort COSSAF Group B winner 9 February 2021 4th 2020 4 Fourth place (2019)
 Drevona NFC Group B winner 12 February 2021 4th 2020 4 Runners-up (2020)
 Levalle NFC Group C runner-up 12 February 2021 4th 2020 4 Quarter-finals (2018)
 Ruyjin Republic NFC Group D runner-up 12 February 2021 3rd 2020 2 Round of 32 (2020)
 Sirenforest FCS Group C winner 13 February 2021 5th 2020 3 Round of 16 (2020)
 Taslana FCS Group C runner-up 13 February 2021 1st 1
 Gasandae FCS Group D runner-up 13 February 2021 2nd 2020 2 Group Stage (2020)
 Qasentria COSSAF Group A winner 16 February 2021 3rd 2020 3 Group Stage (2019, 2020)
 Prunia UWFA Group A winner 17 February 2021 7th 2020 7 Winners (2015)
 Evergreen UWFA Group C winner 17 February 2021 7th 2020 7 Third place (2015)
 Freyhurst UWFA Group D winner 17 February 2021 2nd 2020 2 Third place (2020)
 Wedse KFASS Group A winner 18 February 2021 4th 2020 4 Fourth place (2019)
 Pohunskia KFASS Group C runner-up 18 February 2021 5th 2020 2 Round of 16 (2015, 2018)
 Lanovina NFC Group A runner-up 19 February 2021 6th 2020 2 Round of 16 (2015)
 Decoria NFC Group B runner-up 19 February 2021 4th 2020 2 Quarter-finals (2017)
 Hansaaria FCS Group A runner-up 20 February 2021 2nd 2020 2 Winners (2020)
 Yeukiwan COSSAF Group B runner-up 23 February 2021 2nd 2020 2 Group Stage (2020)
 Namimori COSSAF Group C winner 23 February 2021 4th 2020 4 Round of 16 (2018, 2019)
 Katsyria COSSAF Group C runner-up 23 February 2021 3rd 2017 1 Round of 16 (2016)
 Foxtavia UWFA Group A runner-up 24 February 2021 1st 1
 Scandavia UWFA Group E winner 24 February 2021 7th 2020 7 Winners (2016)
 De Vremdspongeln KFASS Group A runner-up 25 February 2021 3rd 2020 2 Round of 32 (2020)
 Niolskiaj KFASS Group B winner 25 February 2021 4th 2020 4 Winners (2018)
 Neocastria KFASS Group B runner-up 25 February 2021 2nd 2020 2 Round of 32 (2020)
 Flírskmasto KFASS Group C winner 25 February 2021 6th 2020 6 Round of 16 (2017, 2018)
 Vacansa UWFA Group B winner 17 March 2021 3rd 2020 3 Round of 32 (2020)
 United States of Eldance UWFA Group B runner-up 17 March 2021 7th 2020 7 Winners (2017)
 Frootania UWFA Group C runner-up 17 March 2021 4th 2019 1 Quarter-finals (2016)
 Dorma UWFA Group E runner-up 17 March 2021 2nd 2020 2 Group Stage (2020)
 Lakadamia LTFC v UWFA play-off winners 2 April 2021 6th 2020 3 Quarter-finals (2016, 2017)
 Sylvan FCS v NFC play-off winners 2 April 2021 3rd 2019 1 Group Stage (2018, 2019)

Qualification process

All FANA member associations, of which there are currently 114, are eligible to enter qualification. The reigning champions, Hansaaria, will go through the qualifying stages as normal.

The allocation of slots for each confederation was discussed and finalized by the FANA Executive Committee shortly after the 2020 FANA World Cup. They decided to use this allocation:

  • UWFA (Central & South Wulfor): 9.5
  • FCS (Central & South Sakoda): 8.5
  • NFC (North Wulfor & North Sakoda): 8.5
  • KFASS (North Serica): 6
  • COSSAF (South Serica): 6
  • CLF (Latinica): 6
  • LTFC (Lakadasia & Tritonia): 3.5

Summary of qualification

FANA Confederations labelled.png
Confederation Available slots in finals Teams started Teams eliminated Teams qualified Qualifying start date Qualifying end date
UWFA 9.5 26 17 9 9 December 2020 2 April 2021
NFC 8.5 18 9 9 4 December 2020 2 April 2021
FCS 8.5 19 11 8 5 December 2020 2 April 2021
KFASS 6 15 9 6 3 December 2020 11 March 2021
COSSAF 6 14 8 6 1 December 2020 23 February 2021
CLF 6 14 8 6 30 November 2020 15 February 2021
LTFC 3.5 8 4 4 30 November 2020 2 April 2021
Total 48 114 66 48 30 November 2020 2 April 2021

Confederation qualification

The format of all the confederation qualifications were revealed on 19 October 2020. It was also announced that all confederations would tie their FANA qualification process to their regional cups.

CLF

The qualifying format for the 14 CLF nations was confirmed to be the following:

  • First round (group stage): The 14 CLF teams were divided into 3 groups (2 groups of 5 and 1 group of 4) to play home-and-away round-robin matches. The top 2 of each group qualified for the 2021 FANA World Cup as well as the bracket stage Latinican Cup. The two best 3rd places also qualified to the bracket stage of the Latinican Cup.

Final positions

Pos Team Pld Pts
1  Aquia 8 16
2  Angostura 8 16
3  Kalimann 8 11
4  Whenua Wai 8 8
5  New Union 8 5
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Zylofonija 8 19
2  Kazkya 8 15
3  Ka'a and Kehbe 8 11
4  Ainigma 8 9
5  Vradiazi 8 1
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Ximbala 6 13
2  Glaiola 6 10
3  Pacifica 6 9
4  Onduria 6 1
Source: FANA

COSSAF

The qualifying format for the 14 COSSAF nations was confirmed to be the following:

  • First round (group stage): The 14 COSSAF teams were divided into 3 groups (2 groups of 5 and 1 group of 4) to play home-and-away round-robin matches. The top 2 of each group qualified for the 2021 FANA World Cup as well as the bracket stage South Serican Cup. The two best 3rd places also qualified to the bracket stage of the South Serican Cup.

Final positions

Pos Team Pld Pts
1  Qasentria 8 20
2  Yster 8 17
3  Juliana 8 12
4  Saint Vittoria 8 6
5  Takimorujin 8 3
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Llort 8 19
2  Yeukiwan 8 14
3  Shinkoyu 8 13
4  Amelia 8 10
5  Suuher 8 1
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Namimori 6 15
2  Katsyria 6 12
3  Hikyoto 6 9
4  Kuwiang 6 0
Source: FANA

FCS

The qualifying format for the 19 FCS nations was confirmed to be the following:

  • First round (group stage): The 19 FCS teams were divided into 4 groups (3 groups of 5 and 1 group of 4) to play home-and-away round-robin matches. The top 2 of each group qualified for the 2021 FANA World Cup as well as the bracket stage Sakodan Cup. The best 3rd place qualified to the inter-confederation play-offs.

Final positions

Pos Team Pld Pts
1  Torlova 8 24
2  Hansaaria 8 15
3  Te Ao 8 15
4  Beklium 8 6
5  Bregana 8 0
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Ninelie 8 17
2  Jarea 8 17
3  Alkyria 8 12
4  Inotyol 8 5
5  Manhario 8 3
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Sirenforest 8 19
2  Taslana 8 15
3  Corzazjan 8 13
4  Baesnia 8 5
5  Ahktora 8 4
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Moly-Boronia 6 18
2  Gasandae 6 12
3  Boninbourg 6 2
4  Kaminaria 6 2
Source: FANA

KFASS

The qualifying format for the 15 KFASS nations was confirmed to be the following:

  • First round (group stage): The 15 KFASS teams were divided into 3 groups of 5 to play home-and-away round-robin matches. The top 2 of each group qualified for the 2021 FANA World Cup as well as the bracket stage North Serican Cup. The two best 3rd places also qualified to the bracket stage of the North Serican Cup.

Final positions

Pos Team Pld Pts
1  Wedse 8 18
2  De Vremdspongeln 8 13
3  Ermy 8 11
4  Witlence (D) 8 7
5  Loutreniye 8 6
Source: FANA
(D) Disqualified.
Pos Team Pld Pts
1  Niolskiaj 8 21
2  Neocastria 8 17
3  Marsia 8 10
4  Temilosk 8 7
5  Equaland 8 2
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Flírskmasto 8 19
2  Pohunskia 8 16
3  Pashlanahuy 8 12
4  Maronesia 8 12
5  Golden Land 8 0
Source: FANA

LTFC

The qualifying format for the 8 LTFC nations was confirmed to be the following:

  • First round (group stage): The 8 LTFC teams were divided into 2 groups of 4 to play home-and-away round-robin matches. The winners of each group as well as the best second place qualified for the 2021 FANA World Cup as well as the bracket stage Lakadasian and Tritonian Cup. The other 2nd place place qualified to the inter-confederation play-offs.

Final positions

Pos Team Pld Pts
1  Hwaesonna 6 15
2  Achróa 6 11
3  Alchten 6 8
4  Mokuwaena 6 0
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Sincuerello 6 16
2  Lakadamia 6 8
3  Glacea 6 6
4  The White Havens 6 2
Source: FANA

NFC

The qualifying format for the 18 NFC nations was confirmed to be the following:

  • First round (group stage): The 18 NFC teams were divided into 4 groups (2 groups of 5 and 2 groups of 4) to play home-and-away round-robin matches. The top 2 of each group qualified for the 2021 FANA World Cup as well as the bracket stage Northern Cup. The best 3rd place qualified to the inter-confederation play-offs.

Final positions

Pos Team Pld Pts
1  Fordia 8 22
2  Lanovina 8 14
3  Asgreeb 8 14
4  Zakaslovia 8 4
5  Orangina 8 2
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Drevona 8 18
2  Decoria 8 16
3  Sylvan 8 14
4  Danskanksova 8 9
5  Kingdovania 8 1
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Lidonia 6 16
2  Levalle 6 12
3  Shkeera 6 7
4  Atlandia 6 0
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Dýria 6 13
2  Ruyjin Republic 6 13
3  Fyor 6 9
4  Vikyirie 6 0
Source: FANA

UWFA

The qualifying format for the 26 UWFA nations was confirmed to be the following:

  • First round (group stage): The 26 UWFA teams were divided into 5 groups (1 group of 6 and 4 groups of 5) to play home-and-away round-robin matches. The top 2 of each group qualified for the 2021 FANA World Cup as well as the bracket stage Wuflorian Cup. The worst placed runner-up advanced to the inter-confederation play-offs.

Final positions

Pos Team Pld Pts
1  Prunia 10 25
2  Foxtavia 10 21
3  Trivania 10 14
4  Florea 10 12
5  Harish Islands 10 7
6  Pecunia 10 5
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Vacansa 8 19
2  United States of Eldance 8 18
3  Lab Rador 8 11
4  Lucreania 8 5
5  Glaray 8 4
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Evergreen 8 24
2  Frootania 8 15
3  Ydiwealth 8 13
4  Moowaus 8 7
5  Tsytria 8 0
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Freyhurst 8 22
2  Demacia 8 13
3  Tremenoria 8 11
4  Kerwan 8 6
5  Wyvernbourne 8 2
Source: FANA
Pos Team Pld Pts
1  Scandavia 8 24
2  Dorma 8 14
3  Ulikana 8 10
4  Muccania 8 6
5  Eda 8 2
Source: FANA

Inter-confederation play-offs

LTFC vs UWFA

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Lakadamia  1–0  Demacia 0–0 1–0

FCS vs NFC

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Sylvan  1–0  Te Ao 1–0 0–0

See also

Template:2021 FANA World Cup