Fantasia Contest 11

From Fantasipedia
Jump to navigation Jump to search
Fantasia Contest 11
FC11 Logo.png
Host
VenueKrono Light,
Krono, Fordia
Presenter(s)Semi-finals:
Cindy aus Marzahn
Petra Mede
Grand Final:
Kat Dennings
Tarjei Sandvik Moe
Ellen DeGeneres
Executive supervisorMarika Wolfe
Executive producerKevin Kern
Host broadcasterFordia FBC
Participants
Number of entries49
Debuting countries Corzazjan
 Niolskiaj
Returning countries Cercasia
 Orangina
 Pashlanahuy
 Pohunskia
Withdrawing countries Angostura
 Baesnia
 Beklium
 Maronesia
 Pecunia
 Te Ao
Vote
Voting systemEach country awards two sets of 12, 10, 8–1 points to their 10 favourite songs: one from their professional jury and the other from televoting
Winning song Demacia
"Alterlife"

The Fantasia Contest 11 was the eleventh edition of the Fantasia Contest. It took place in the Krono Light, in Krono, Fordia, following Fleurie's victory with the song, "Hurricane". The contest consisted of three semi-finals and the grand final. The semi final shows were hosted by Cindy aus Marzahn and Petra Mede, with Kat Dennings, Tarjei Sandvik Moe and Ellen DeGeneres hosting the final.

Forty-nine countries participated in the contest, the same amount as in the previous edition. Cercasia, Orangina, Pashlanahuy and Pohunskia returned to the contest, whilst Angostura, Baesnia, Beklium, Maronesia, Pecunia and Te Ao withdrew.

The winner was Demacia with the song "Alterlife", performed by Rina Sawayama. Demacia scored 416 points, a margin of 56 points above the second placed country, Danskanksova, which got 360. This is the largest margin between a winner and second place to date, edging out the margins of the second and tenth editions by one point. This was Demacia's best result in the competition, with Danskanksova achieving their second best result to date, alongside third place Aquia. Niolskiaj and Atlandia rounded up the top 5, placing fourth and fifth respectively.

Of the automatic qualifiers, US Eldance placed the highest at 16th. Trivania placed 19th, with Flírskmasto coming 20th. The hosts, Fordia placed last.

Format[edit]

The competition consisted of three semi-finals and a final. The countries with the highest score in each semi-final qualified to participate in the final, alongside the big five, the countries that were in the top 5 in the previous edition.

Semi-final allocation draw[edit]

The six pots were as follows:

Pot 1 Pot 2 Pot 3
Pot 4 Pot 5 Pot 6

Returning artists[edit]

Artist Country Previous participations
Florence + the Machine  Danskanksova Danskanksova #01
Lao Ra  Orangina Orangina #06
Sia  Ruyjin Republic Ruyjin Republic #02

Results[edit]

It was confirmed that fifty countries would perform in Hylia. Each semi final contained 13 semi finalists.

Semi-final 1[edit]

Flírskmasto and Trivania voted in this semi-final.

Draw Country Artist Song Place Points


01  Harish Islands Estherlivia "Give Me Love" 12 84


02  Corzazjan Amanda Delara "We Don't Run from Anyone" 3 194


03  Juliana Buttress "Brutus" 7 127


04  Ruyjin Republic Sia "House on Fire" 9 116


05  Frootania Fevers "Wait for Light" 1 209


06  Lab Rador Theia "Roam" 10 110


07  Kerwan Tender "Vow" 6 154


08  Dýria Greta Isaac "You" 5 174


09  Katsyria The ACT feat. Kiran Nepali "Prashna" 14 69


10  Vradiazi Active Child feat. Ellie Goulding "Silhouette" 8 120


11  Marsia Måneskin "Chosen" 13 78


12  Sirenforest Phedora "One Breath Away" 15 63


13  Atlandia GRANT "Waterline" 2 199


14  De Vremdspongeln Natalia Mogilevskaya "Zavelas" 11 96


15  Aquia Sevdaliza "Human" 4 179

Semi-final 2[edit]

The United States of Eldance voted in this semi-final. Lakadamia was chosen to go through to the final as a wildcard.

Draw Country Artist Song Place Points


01  Equaland Bishop Briggs "Dream" 4 165


02  Lidonia Gabrielle Aplin "Stay" 3 170


03  Evergreen Emily Jane White "Rupturing" 10 107


04  Lakadamia Charlotte "Ta peau" 8 146


05  Shinkoyu Violette Wautier "It's Okay... I Understand" 5 154


06  Glacea Woodes "Dots" 6 147


07  Golden Land Kim Petras "I Don't Want It at All" 14 55


08  Pacifica Joseph J. Jones "Crawl" 9 128


09  Scandavia Femme Schmidt "Surround Me with Your Love" 2 173


10  Niolskiaj Lastlings "You" 1 192


11  Ermy Nadia Tehran "Cash Flow" 7 146


12  Pohunskia UNECRET feat. Butterfly Bouchet "Meet Me at the Top" 11 96


13  Cercasia Hael "Ready" 15 36


14  Llort We Are Twin "In the Moment" 12 81


15  Foxtavia Poppy "Bleach Blonde Baby" 13 60

Semi-final 3[edit]

Fordia voted in this semi-final.

Draw Country Artist Song Place Points


01  Inotyol Merely "Scandinavia" 7 139


02  Amelia Miumiu "Dirty Little Secret" 15 45


03  Alkyria Feathers "Land of the Innocent" 14 58


04  Prunia Ana Zimmer "I Got the Balls" 10 121


05  Jarea E-Girls "Kitakaze to Taiyou" 9 134


06  Orangina Lao Ra "Jesus Made Me Bad" 11 86


07  Decoria SUR "Lean Back" 3 151


08  Danskanksova Florence + The Machine "No Light, No Light" 2 183


09  Lanovina Ember Island "Love Deserved" 8 135


10  Glaray Kelsea Ballerini "Unapologetically" 12 69


11  Kingdovania Beast In Black "Blind and Frozen" 5 143


12  Pashlanahuy EZI "Sober with You" 13 63


13  Achróa The Jezabels "Stamina" 4 148


14  Demacia Rina Sawayama "Alterlife" 1 240


15  Onduria Tigertown "Warriors" 6 141

Grand Final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points


01  Shinkoyu "It's Okay... I Understand" 22 151


02  Lakadamia "Ta peau" 8 239


03  Kingdovania "Blind and Frozen" 7 272


04  Niolskiaj "You" 4 305


05  Trivania "Alibi" 19 181


06  Frootania "Wait for Light" 13 213


07  Lidonia "Stay" 18 188


08  Fordia "Flyon" 26 54


09  Achróa "Stamina" 11 227


10  Atlandia "Waterline" 5 293


11  Equaland "Dream" 23 147


12  Kerwan "Vow" 24 136


13  Scandavia "Surround Me with Your Love" 25 131


14  Inotyol "Scandinavia" 6 273


15  Flírskmasto "Lost Me" 20 167


16  Onduria "Warriors" 17 191


17  Aquia "Human" 3 317


18  United States of Eldance "Kids (Ain't All Right)" 16 191


19  Juliana "Brutus" 10 232


20  Danskanksova "No Light, No Light" 2 360


21  Ermy "Cash Flow" 12 214


22  Decoria "Lean Back" 15 195


23  Demacia "Alterlife" 1 416


24  Dýria "You" 21 155


25  Corzazjan "We Don't Run from Anyone" 9 236


26  Glacea "Dots" 14 200

Scoreboard[edit]

Semi-final 1[edit]

Jury results
Total Score
Jury Score
Harish Islands
Corzazjan
Juliana
Ruyjin Republic
Frootania
Lab Rador
Kerwan
Dýria
Katsyria
Vradiazi
Marsia
Sirenforest
Atlandia
De Vremdspongeln
Aquia
Flírskmasto
Trivania
Contestants Harish Islands 84 39 3 2 3 3 6 4 2 5 6 1 3 1
Corzazjan 194 84 12 7 7 7 3 10 1 12 5 12 6 2
Juliana 127 73 4 12 10 12 12 1 12 10
Ruyjin Republic 116 65 10 1 8 5 1 6 2 8 2 10 12
Frootania 209 112 7 7 4 10 4 12 12 7 12 5 6 8 3 10 4 1
Lab Rador 110 51 8 2 2 10 10 6 8 2 3
Kerwan 154 80 1 8 6 8 4 7 1 3 10 7 7 2 6 7 3
Dýria 174 80 2 5 5 6 8 7 5 6 3 5 7 5 8 8
Katsyria 69 32 6 10 1 10 5
Vradiazi 120 64 3 6 3 5 2 12 4 3 6 12 2 6
Marsia 78 49 7 8 6 5 4 1 8 4 2 4
Sirenforest 63 32 4 2 5 5 4 2 3 7
Atlandia 199 97 6 12 10 4 3 8 5 7 7 4 10 7 6
De Vremdspongeln 96 39 5 1 1 1 2 3 8 4 1 8 5
Aquia 179 97 10 12 12 10 1 2 8 1 3 8 4 4 10 12
Televoting results
Total Score
Televoting Score
Harish Islands
Corzazjan
Juliana
Ruyjin Republic
Frootania
Lab Rador
Kerwan
Dýria
Katsyria
Vradiazi
Marsia
Sirenforest
Atlandia
De Vremdspongeln
Aquia
Flírskmasto
Trivania
Contestants Harish Islands 84 45 3 5 3 7 3 5 4 6 7 2
Corzazjan 194 110 6 12 4 3 3 12 8 12 3 1 12 12 12 6 4
Juliana 127 54 5 10 5 7 12 3 12
Ruyjin Republic 116 51 2 8 8 2 7 6 7 5 6
Frootania 209 97 2 7 2 4 10 8 4 10 4 6 10 6 8 4 12
Lab Rador 110 59 10 6 1 3 12 6 10 8 1 2
Kerwan 154 74 7 8 6 5 7 5 10 1 1 2 8 2 4 1 7
Dýria 174 94 3 6 4 1 12 12 5 7 4 8 2 5 10 1 5
Katsyria 69 37 7 2 8 2 5 5 5 3
Vradiazi 120 56 12 4 3 2 2 1 6 5 7 3 4 4 3
Marsia 78 29 4 3 8 1 2 5 3 2 1
Sirenforest 63 31 4 1 1 4 7 6 2 6
Atlandia 199 110 5 10 7 8 10 12 4 5 8 12 7 8 7 7
De Vremdspongeln 96 57 1 6 6 2 6 10 3 1 1 10 1 10
Aquia 179 82 8 12 10 12 1 10 10 3 8 8

12 points[edit]

Countries in bold gave the maximum 24 points (12 points apiece from professional jury and televoting) to the specified entrant.

Jury[edit]

Below is a summary of the maximum 12 points awarded by each country's professional jury in the first semi-final:

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
4  Juliana Flírskmasto, Frootania, Katsyria, Sirenforest
3  Aquia Juliana, Ruyjin Republic, Trivania
 Corzazjan Aquia, Atlandia, Harish Islands
 Frootania Dýria, Kerwan, Vradiazi
2  Vradiazi Lab Rador, Marsia
1  Atlandia Corzazjan
 Ruyjin Republic De Vremdspongeln
Televoting[edit]

Below is a summary of the maximum 12 points awarded by each country's televote in the first semi-final:

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
6  Corzazjan Aquia, Atlandia, De Vremdspongeln, Dýria, Juliana, Vradiazi
2  Aquia Corzazjan, Ruyjin Republic
 Atlandia Kerwan, Marsia
 Dýria Frootania, Lab Rador
 Juliana Flírskmasto, Sirenforest
1  Frootania Trivania
 Lab Rador Katsyria
 Vradiazi Harish Islands

Semi-final 2[edit]

Jury results
Total Score
Jury Score
Equaland
Lidonia
Evergreen
Lakadamia
Shinkoyu
Glacea
Golden Land
Pacifica
Scandavia
Niolskiaj
Ermy
Pohunskia
Cercasia
Llort
Foxtavia
US Eldance
Contestants Equaland 165 82 2 5 7 8 8 12 8 10 8 8 6
Lidonia 170 86 12 4 4 10 10 7 7 3 12 4 4 2 7
Evergreen 107 70 4 7 3 12 12 5 5 6 1 1 5 3 6
Lakadamia 146 71 7 6 7 12 4 10 3 6 5 3 3 4 1
Shinkoyu 154 97 3 10 12 6 8 2 12 10 12 10 2 10
Glacea 147 89 6 12 3 8 6 12 10 3 6 7 1 10 5
Golden Land 55 21 1 6 6 2 6
Pacifica 128 49 2 5 1 2 5 3 8 4 2 5 2 8 2
Scandavia 173 96 10 7 1 12 6 3 1 10 12 10 7 5 12
Niolskiaj 192 97 5 8 8 10 7 2 5 4 7 8 6 1 6 12 8
Ermy 146 60 8 4 2 5 1 4 2 1 10 7 12 4
Pohunskia 96 44 2 1 10 3 1 6 4 3 5 8 1
Cercasia 36 14 4 1 5 4
Llort 81 30 3 8 2 7 4 3 3
Foxtavia 60 22 5 2 1 7 7
Televoting results
Total Score
Televoting Score
Equaland
Lidonia
Evergreen
Lakadamia
Shinkoyu
Glacea
Golden Land
Pacifica
Scandavia
Niolskiaj
Ermy
Pohunskia
Cercasia
Llort
Foxtavia
US Eldance
Contestants Equaland 165 83 2 3 1 10 7 10 10 10 12 12 6
Lidonia 170 84 7 10 5 4 4 12 12 6 6 10 3 5
Evergreen 107 37 1 3 4 5 12 2 6 1 2 1
Lakadamia 146 75 5 8 3 10 10 2 8 4 3 3 3 5 4 7
Shinkoyu 154 57 3 5 10 2 5 8 8 8 8
Glacea 147 58 6 10 2 8 8 1 8 1 5 1 6 2
Golden Land 55 34 2 12 5 2 3 2 7 1
Pacifica 128 79 4 5 2 6 12 5 12 5 7 7 2 10 2
Scandavia 173 77 12 7 7 5 8 4 4 10 6 7 3 4
Niolskiaj 192 95 8 4 6 6 12 6 1 10 7 4 4 5 6 10 10
Ermy 146 86 10 7 12 1 8 7 2 8 4 12 7 8
Pohunskia 96 52 3 1 8 1 6 6 6 4 12 5
Cercasia 36 22 7 12 3
Llort 81 51 6 4 4 2 7 3 7 7 2 1 8
Foxtavia 60 38 12 1 3 3 1 1 5 12

12 points[edit]

Countries in bold gave the maximum 24 points (12 points apiece from professional jury and televoting) to the specified entrant.

Jury[edit]

Below is a summary of the maximum 12 points awarded by each country's professional jury in the first semi-final:

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
3  Scandavia Lakadamia, Pohunskia, US Eldance
 Shinkoyu Cercasia, Ermy, Evergreen
2  Evergreen Glacea, Golden Land
 Glacea Lidonia, Pacifica
 Lidonia Equaland, Niolskiaj
1  Ermy Llort
 Equaland Scandavia
 Lakadamia Shinkoyu
 Niolskiaj Foxtavia
Televoting[edit]

Below is a summary of the maximum 12 points awarded by each country's televote in the first semi-final:

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
2  Ermy Lakadamia, Llort
 Equaland Cercasia, Pohunskia
 Foxtavia Lidonia, US Eldance
 Lidonia Niolskiaj, Pacifica
 Pacifica Glacea, Scandavia
1  Cercasia Ermy
 Evergreen Golden Land
 Golden Land Evergreen
 Niolskiaj Shinkoyu
 Pohunskia Foxtavia
 Scandavia Equaland

Semi-final 3[edit]

Jury results
Total Score
Jury Score
Inotyol
Amelia
Alkyria
Prunia
Jarea
Orangina
Decoria
Danskanksova
Lanovina
Glaray
Kingdovania
Pashlanahuy
Achróa
Demacia
Onduria
Fordia
Contestants Inotyol 139 77 7 4 6 1 10 8 7 10 5 6 3 10
Amelia 45 13 6 1 1 2 3
Alkyria 58 40 3 4 4 2 3 1 2 7 3 6 5
Prunia 121 72 5 8 8 4 8 8 3 8 12 8
Jarea 134 68 10 12 5 1 3 4 5 5 6 4 1 12
Orangina 86 38 12 7 1 5 1 3 5 4
Decoria 151 88 2 6 10 5 6 5 3 12 8 12 7 5 7
Danskanksova 183 75 1 3 6 12 12 6 10 10 7 7 1
Lanovina 173 63 4 2 8 7 2 10 4 12 10 2 2
Glaray 69 28 10 2 2 3 1 10
Kingdovania 143 72 8 12 8 2 3 6 4 6 10 1 8 4
Pashlanahuy 63 31 3 3 1 4 6 1 3 4 6
Achróa 148 92 5 10 10 5 8 12 10 2 12 1 12 5
Demacia 240 108 7 8 6 7 7 12 5 2 12 7 6 7 8 8 6
Onduria 141 63 1 4 12 10 7 7 5 4 2 4 2 2 3
Televoting results
Total Score
Televoting Score
Inotyol
Amelia
Alkyria
Prunia
Jarea
Orangina
Decoria
Danskanksova
Lanovina
Glaray
Kingdovania
Pashlanahuy
Achróa
Demacia
Onduria
Fordia
Contestants Inotyol 139 62 10 1 5 8 8 7 8 7 6 2
Amelia 45 32 10 3 7 6 1 5
Alkyria 58 18 4 3 3 1 2 2 3
Prunia 121 49 5 1 8 6 4 5 10 1 8 1
Jarea 134 66 10 1 3 1 7 7 10 3 6 12 3 3
Orangina 86 48 3 1 2 10 1 12 1 4 1 6 7
Decoria 151 63 1 7 2 6 12 2 12 4 10 3 4
Danskanksova 183 108 8 6 4 4 8 1 10 4 8 5 6 10 10 12 12
Lanovina 173 72 5 8 6 7 2 2 6 6 4 8 7 1 10
Glaray 69 41 7 5 5 4 1 5 10 4
Kingdovania 143 71 7 4 12 12 12 5 7 4 8
Pashlanahuy 63 32 2 4 4 7 3 3 4 5
Achróa 148 56 6 2 7 5 3 2 3 2 8 5 5 8
Demacia 240 132 12 12 6 8 10 10 8 5 10 6 12 12 12 7 2
Onduria 141 78 2 8 3 3 6 12 12 10 5 7 2 2 6

12 points[edit]

Countries in bold gave the maximum 24 points (12 points apiece from professional jury and televoting) to the specified entrant.

Jury[edit]

Below is a summary of the maximum 12 points awarded by each country's professional jury in the first semi-final:

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
3  Achróa Danskanksova, Demacia, Kingdovania
2  Danskanksova Decoria, Glacea
 Decoria Glaray, Pashlanahuy
 Demacia Lanovina, Orangina
 Jarea Amelia, Fordia
1  Kingdovania Alkyria
 Lanovina Achróa
 Onduria Prunia
 Prunia Onduria
Televoting[edit]

Below is a summary of the maximum 12 points awarded by each country's televote in the first semi-final:

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
5  Demacia Achróa, Amelia, Inotyol, Kingdovania, Pashlanahuy
3  Kingdovania Alkyria, Jarea, Prunia
2  Danskanksova Fordia, Onduria
 Decoria Danskanksova, Glaray
 Onduria Decoria, Orangina
1  Jarea Demacia
 Orangina Lanovina

Other countries[edit]

To be eligible to participate in the Fantasia Contest, a country is required to be an active member of the Fantasia Broadcasting Association (FBA). The FBA issued an invitation to all active members of the FBA to participate in the contest.

Active FBA members[edit]

  •  Baesnia: Baesnia withdrew from the contest due to a recent lack of success alongside a "bad economy".
  •  Florea: Despite initial rumours that the country would return, broadcaster FBN confirmed on 14 January 2018 that Florean participation was not possible due to a lack of funds. According to the organisation, they will seek a "corporate collaboration" which they say will "provide FBN with the necessary funds to ensure a proper participation in the next edition".
  •  Maronesia: Maronesia was forced to withdraw from the contest after sanctions were imposed on them by the Fantasia Broadcasting Association.
  •  Pecunia: Pecunia's broadcaster, NEP announced Pecunia's withdrawal from the edition due to a lack of funding.

See also[edit]

External links[edit]

Template:Fantasia Contest