2022 FANA World Cup qualification (NFC)

From Fantasipedia
Jump to navigation Jump to search
2022 FANA World Cup qualification (NFC)
Tournament details
Host countriesQualifications:
Various
Regional Cup:
TBA
DatesQualifications:
1 December 2021 -
2 March 2022
2022 NFC Cup:
March 2022
Teams18 (from 1 confederation)
Tournament statistics
Matches played102 // 90 (Q) / 12 (RC)
2021
2023 →

The North Sakodan and North Wulforian section of the 2022 FANA World Cup qualification acted as qualifiers for the 2022 FANA World Cup and the NFC knockout stage, for national teams that are members of Northern Football Confederation (NFC). A total of 7.5 spots were available for NFC teams in the final tournament. One country got the opportunity to qualify via an inter-confederation playoff. 12 spots in total were also available for NFC teams in the regional cup, held in Lidonia.

First Round[edit]

Seeding[edit]

The seeding was based on the FANA World Rankings of October 2021. The 18 teams were seeded into 6 pots with 3 countries in each pot.

  • Pot 1 contains the teams ranked 1–3.
  • Pot 2 contains the teams ranked 4–6.
  • Pot 3 contains the teams ranked 7–9.
  • Pot 4 contains the teams ranked 10–12.
  • Pot 5 contains the teams ranked 13–15.
  • Pot 5 contains the teams ranked 16–18.

Each group contained one team from each of the six pots.

Teams were allocated to seeding pots as follows (October 2021 FANA Rankings shown in second column; the national teams which eventually qualified for the final tournament are presented in bold; the national teams who took part in the play-offs are presented in italic).

Pot 1
Team Pos
 Fordia 2
 Lidonia 4
 Dýria 5
Pot 2
Team Pos
 Drevona 11
 Decoria 25
 Levalle 29
Pot 3
Team Pos
 Ruyjin Republic 35
 Fyor 39
 Sylvan 41
Pot 4
Team Pos
 Lanovina 43
 Shkeera 48
 Asgreeb 52
Pot 5
Team Pos
 Danskanksova 79
 Zakaslovia 107
 Atlandia 107
Pot 6
Team Pos
 Orangina 111
 Vikyirie 112
 Kingdovania 119
Group Fixtures
Group A Group B Group C
A1
 Vikyirie
B1
 Lidonia
C1
 Lanovina
A2
 Ruyjin Republic
B2
 Zakaslovia
C2
 Fordia
A3
 Drevona
B3
 Asgreeb
C3
 Fyor
A4
 Dýria
B4
 Orangina
C4
 Kingdovania
A5
 Atlandia
B5
 Levalle
C5
 Decoria
A6
 Shkeera
B6
 Sylvan
C6
 Danskanksova

Summary[edit]

  Top 2 of each group and the best 3rd place qualified directly for the 2022 FANA World Cup and to the
  The second best 3rd placed team advanced to the inter-confederation playoffs and to the
  The worst 3rd placed team and all 4th placed teams qualified for the
  Other teams were eliminated after the first round

Dýria

Drevona

Lidonia

Sylvan

Lanovina

Fordia

Shkeera

Levalle

Asgreeb

Decoria

Ruyjin Republic

Fyor

Atlandia

Vikyirie

Orangina

Zakaslovia

Danskanksova

Kingdovania

Groups[edit]

Group A[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification Dýria Drevona Shkeera Ruyjin Republic Atlandia Vikyirie
1  Dýria 10 6 3 1 21 7 +14 21 Advance to 2022 FANA World Cup and Regional Cup. 0–0 3–1 0–2 3–0 2–0
2  Drevona 10 5 4 1 16 4 +12 19 2–2 3–0 0–0 3–0 2–0
3  Shkeera 10 6 1 3 11 11 0 19 Advance to the inter-confederation play-offs and the Regional Cup 1–1 0–3 1–0 3–1 1–0
4  Ruyjin Republic 10 5 2 3 12 4 +8 17 Advance to Regional Cup. 1–2 1–0 0–1 1–0 3–0
5  Atlandia 10 2 0 8 8 22 −14 6 0–3 0–2 0–2 0–4 2–0
6  Vikyirie 10 0 2 8 2 22 −20 2 0–5 1–1 0–1 0–0 1–5
Source: FANA

Group B[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification Lidonia Sylvan Levalle Asgreeb Orangina Zakaslovia
1  Lidonia 10 7 3 0 21 4 +17 24 Advance to 2022 FANA World Cup and Regional Cup. 4–1 2–0 2–0 0–0 4–1
2  Sylvan 10 7 1 2 23 10 +13 22 0–1 1–0 5–1 3–1 0–0
3  Levalle 10 5 2 3 19 10 +9 17 Advance to Regional Cup. 2–2 1–4 6–0 2–0 0–0
4  Asgreeb 10 4 0 6 14 21 −7 12 0–3 0–3 1–2 5–0 3–0
5  Orangina 10 1 2 7 7 23 −16 5 0–0 2–4 0–3 0–3 2–3
6  Zakaslovia 10 1 2 7 4 20 −16 5 0–3 0–2 0–3 0–1 0–2
Source: FANA

Group C[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification Lanovina Fordia Decoria Fyor Danskanksova Kingdovania
1  Lanovina 10 7 2 1 19 7 +12 23 Advance to 2022 FANA World Cup and Regional Cup. 0–0 1–1 2–0 2–0 2–0
2  Fordia 10 6 2 2 20 10 +10 20 2–1 1–2 1–2 4–2 2–0
3  Decoria 10 6 1 3 17 10 +7 19 1–2 0–1 0–1 2–1 3–2
4  Fyor 10 5 1 4 12 12 0 16 Advance to Regional Cup. 0–2 1–4 0–1 2–0 1–0
5  Danskanksova 10 1 3 6 10 19 −9 6 2–4 2–2 1–2 1–1 1–0
6  Kingdovania 10 0 1 9 5 25 −20 1 0–3 0–3 1–6 1–3 1–1
Source: FANA

Qualified teams[edit]

The following seven teams from NFC qualified for the final tournament.

Team Qualified as Qualified on Previous appearances in FANA World Cup
 Dýria Group A Top 2 2 Feburary 2022 7 (2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021)
 Lanovina Group C Top 2 2 Feburary 2022 6 (2015, 2016, 2017, 2018, 2020, 2021)
 Lidonia Group B Top 2 9 Feburary 2022 6 (2017, 2018, 2019, 2020, 2021)
 Drevona Group A runner-up 2 March 2022 4 (2018, 2019, 2020, 2021)
 Sylvan Group B runner-up 2 March 2022 3 (2018, 2019, 2021)
 Fordia Group C runner-up 2 March 2022 7 (2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021)
 Decoria Best third place 2 March 2022 4 (2016, 2017, 2020, 2021)
1 Bold indicates champions for that year. Italic indicates hosts for that year.

NFC Regional Cup[edit]

The 2022 NFC Regional Cup was the second edition of the NFC Cup, a regional competition between members of the Northern Football Confederation, the competition was hosted in Dyria. The competition served to determine which country would represent NFC in the upcoming 2022 FANA Confederations Cup, set to be hosted in (TBA). Fordia are the reigning champions.

For 2022, the format has been changed so that 12 countries participated in the Cup. The format included a play-off round where the teams ranked from 5th to 12th played against each other, with the winners qualifying to the quarter-finals, where they played one of the seeded team that skipped the play-off.

Qualified Countries[edit]

Knock Out Round[edit]

Play-off Quarter Final Semi Final Final
                           
    X March -        
X March -
  Lidonia  1
  Fordia  2 X March -
    Fordia  6  
  Levalle  1     Fordia  5
  X March -
X March -     Dyria  1  
  Dyria  2
  Decoria  1 X March -
    Decoria  1  
  Ruyjin Republic  0     Fordia  4
  X March -
X March -     Fyor  1
  Sylvan  1
  Shkeera  0 (2) X March -
    Asgreeb  0  
  Asgreeb  0 (3)     Sylvan  0 (3) Third Place
  X March -
X March -     Fyor  0 (4)   X March -
  Lanovina  0
  Drevona  0 (2)   Dyria  2
    Fyor  1  
  Fyor  0 (3)     Sylvan  1

See also[edit]