2017 FANA Confederations Cup
The following teams qualified for the tournament.
FANA Confederations Cup Lakadamia 2017 | |
---|---|
Tournament details | |
Host country | Lakadamia |
Teams | 8 |
Final positions | |
Champions | Fordia |
Runners-up | Prunia |
Third place | Aquia |
Fourth place | United States of Eldance |
Qualified teams Edit
Country | Confederation | Qualified as | Qualified on | Previous appearances in tournament1 |
---|---|---|---|---|
Lakadamia | LTFC | Hosts | 14 June 2017 | 0 (debut) |
Scandavia | UWFA | 14 June 2017 | 0 (debut) | |
Fordia | NFC | 14 June 2017 | 0 (debut) | |
Aquia | CLF | 14 June 2017 | 1 (2016) | |
Prunia | UWFA | 14 June 2017 | 1 (2016) | |
Cercasia | UWFA | 14 June 2017 | 1 (2016) | |
Jarea | FCS | 14 June 2017 | 1 (2016) | |
United States of Eldance | UWFA | 14 June 2017 | 0 (debut) |
Group A Edit
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | United States of Eldance | 3 | 2 | 1 | 0 | 11 | 8 | +3 | 7 | Advance to knockout stage |
2 | Aquia | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 6 | +1 | 4 | |
3 | Lakadamia (H) | 3 | 0 | 3 | 0 | 8 | 8 | 0 | 3 | |
4 | Jarea | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 8 | −4 | 1 |
Source: FANA
(H) Host.
(H) Host.
Group B Edit
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Prunia | 3 | 2 | 0 | 1 | 11 | 9 | +2 | 6 | Advance to knockout stage |
2 | Fordia | 3 | 2 | 0 | 1 | 11 | 12 | −1 | 6 | |
3 | Scandavia | 3 | 1 | 0 | 2 | 12 | 12 | 0 | 3 | |
4 | Cercasia | 3 | 1 | 0 | 2 | 8 | 9 | −1 | 3 |
Source: FANA
Knockout stage Edit
In the knockout stage, if a match was level at the end of normal playing time, extra time was played (two periods of 15 minutes each), where each team was allowed to make a fourth substitution. If still tied after extra time, the match was decided by a penalty shoot-out to determine the winners.
Bracket Edit
Semi-finals | Final | |||||
19 June — Pavlodia | ||||||
United States of Eldance | 1 | |||||
20 June — Sébastis | ||||||
Fordia | 2 | |||||
Fordia | 5 | |||||
19 June — Milnev | ||||||
Prunia | 4 | |||||
Prunia | 5 | |||||
Aquia | 3 | |||||
Third place play-off | ||||||
20 June — Misneye | ||||||
United States of Eldance | 3 (2) | |||||
Aquia (p) | 3 (3) |